پیشنهاد تازه قبرس برای خروج از بحران

به روز شده:  00:04 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392
مردم از دستگاه بانک در قبرس پول می کشند

بانک ها هنوز از طریق دستگاه پول پرداخت می کنند

رئیس جمهور قبرس روز پنجشنبه طرح تازه ای را برای اجرای طرح نجات مالی اعلام کرد.

پیشتر اعلام شده بود که بانک ها که تمام هفته برای جلوگیری از یورش مردم برای برداشت از حساب ها بسته بودند تا روز سه شنبه آینده بسته خواهند ماند.

بعد از آنکه پارلمان در روز سه شنبه طرح بستن مالیات بر سپرده های بانکی را رد کرد، سیاستمداران برای یافتن راهی برای خروج از این بن بست در تکاپو بوده اند.

بستن مالیات بر سپرده های بانکی از شروط اعطای یک بسته نجات مالی به ارزش ۱۰ میلیارد یورو از سوی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول بود.

به گزارش تلویزیون دولتی "سی ان ای" نیکوس آناستازیادس رئیس جمهور قبرس چهارشنبه گفت: "تصمیم در مورد نجات قبرس باید حداکثر پنجشنبه گرفته شود."

او پیشنهادش را در نشست رهبران احزاب سیاسی که ساعت نه و نیم صبح پنجشنبه برگزار می شود مطرح خواهد کرد.

به گزارش "سی ان ای" پیشنهاد سپس بعد از ظهر پنجشنبه در پارلمان مطرح خواهد شد.

بنابه گزارش ها این طرح ممکن است شامل مالیات بر سپرده های بانکی بزرگتر از ۱۰۰ هزار یورو باشد.

پیشنهادهای قبلی همچنین شامل بستن مالیات بر سپرده هایی از ۲۰ هزار تا ۱۰۰ هزار یورو بود که باعث خشم خیلی از مردم قبرس شد.

'شروع خوب'

یک مقام به آسوشیتدپرس گفت که بسته تازه شامل "نوعی" از کمک روسیه خواهد بود اما جزئیاتی ارائه نکرد.

میکالیس ساریس وزیر دارایی قبرس برای مذاکره در مورد کمک روسیه در مسکو به سر می برد. روسیه سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری در قبرس دارد.

آقای ساریس پس از گفتگو با آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه گفت که "هیچ پیشنهاد، هیچ چیز ملموسی" ارائه نشده اما "شروع خوب بوده است."

گفتگوها در مسکو قرار است روز پنجشنبه ادامه پیدا کند.

قبرس از طریق مالیات کم موفق به جذب سرمایه شده است و گفته می شود که روس ها از یک سوم تا نیم کل سپرده های بانکی در این کشور را در اختیار دارند.

تصور می شود میزان دارایی های افراد و کسب و کارها در بانک های قبرس به حدود ۳۰ میلیارد دلار برسد که شامل سپرده های بزرگ بانکی است و مقام های روسیه از اعمال مالیات بر این سپرده ها خشمگین بودند.

دوشنبه ۲۵ مارس یک تعطیل ملی در قبرس است و اکنون روزهای پنجشنبه و جمعه هم تعطیل اعلام شده است. بازار بورس این کشور هم همچنان بسته است.

ولفگانگ شوبل وزیر دارایی آلمان اخطار داده است که اگر قبرس طرح نجات مالی را رد کند بانک های این کشور ممکن است هرگز نتوانند فعالیت خود را از سر گیرند.

ادغام بانک ها، صدور اوراق بهادار، و تامین مالی از سوی روسیه جملگی به عنوان راه های کمک به این کشور برای خروج از بحران مطرح شده است.

ترس از ورشکستگی

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در نیکوزیا می گوید که قبرس یک کشور مقاوم است و بانک های آن هنوز از طریق دستگاه به مشتریان پول می دهند هرچند به صورت محدود.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه گفت که از تصمیم پارلمان برای رد بستن مالیات بر سپرده های بانکی متاسف است اما به آن احترام می گذارد.

او گفت که حوزه یورو وظیفه دارد راه حلی برای قبرس پیدا کند اما افزود که سیستم بانکی این کشور به صورت فعلی قابل دوام نیست.

بانک های قبرس بعد از بحران بدهی در یونان آسیب پذیر شدند و این نگرانی هست که اگر این بانک ها از فعالیت بازمانند، قبرس ورشکست شود.

مالیات بحث انگیز بر سپرده های بانکی به عنوان شرطی برای دادن یک بسته کمک مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول روز شنبه به قبرس پیشنهاد شده بود.

آن طرح به خشم گسترده در این جزیره دامن زد چرا که با چشم انداز واداشتن سپرده گذاران کوچک به پرداخت ۶.۷۵ درصد مالیات همراه بود.

انتظار می رفت که آن مالیات - که فقط برای یک بار اعمال می شد - به درآمدی ۵.۸ میلیارد یورویی برای قبرس منجر شود.

وزارت دارایی قبرس سه شنبه صبح با تغییر طرح اعلام کرد که دارندگان حساب های کوچکتر از ۲۰ هزار یورو از پرداخت مالیات معاف خواهند شد و در عوض دارندگان حساب های بیشتر از ۱۰۰ هزار یورو باید ۹.۹ درصد مالیات بدهند.

اما پارلمان به آن رای منفی داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.