درخواست برای تحقیق درباره عوامل حمله شیمیایی در سوریه

به روز شده:  21:47 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
مجروحان حمله

بنابه گزارش ها حمله در استان شمالی حلب روی داد

حکومت سوریه و مخالفان آن که یکدیگر را به کاربرد سلاح شیمیایی متهم کرده اند، خواهان اعزام بازرسان بین المللی برای تحقیق در این باره شده اند.

به گفته بشار جعفری، سفیر سوریه در سازمان ملل متحد، دولت او از بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته است تا هر چه زودتر با اعزام یک تیم از بازرسان فنی در این باره تحقیق کند.

به گفته یک سخنگوی سازمان ملل متحد، این سازمان در حال بررسی درخواست کتبی دولت سوریه است.

مخالفان حکومت سوریه هم خواهان تحقیقات جامعه بین المللی در این باره شده اند.

ائتلاف ملی سوریه با درخواست سفر بازرسان بین المللی به حلب، حکومت بشار اسد را به ارتکاب "جنایت علیه بشریت" متهم کرد.

دو طرف یکدیگر را به استفاده از تسلیحات شیمیایی در منطقه خان العسل در استان شمالی حلب متهم کرده اند.

حکومت سوریه تعداد کشته شدگان این حادثه را ۳۱ نفر و مخالفان ۱۹ نفر عنوان کرده اند.

گزارش های دو طرف به طور مستقل تایید نشده است.

به گفته مقام های آمریکایی، این کشور امکان تایید این گزارش ها را ندارد ولی به در حال بررسی آن است.

باراک اوباما که از اسرائیل دیدن می کند، در کنفرانس خبری مشترکی با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور در روز چهارشنبه، از بدبینی شدید خود نسبت به اتهام های مطرح شده از سوی حکومت بشار اسد سخن گفت.

آقای اوباما گفت: "اسد با حمله به مردم سوریه با استفاده از تقریبا همه انواع سلاح های متعارف موجود در زرادخانه خود، از جمله موشک های اسکاد، مشروعیت خود را از دست داده است. ما به طور مشخص اعلام کرده ایم که کاربرد سلاح شیمیایی علیه مردم سوریه یک اشتباه جدی و فاجعه آمیز خواهد بود."

آقای اوباما با اشاره به برخورداری حکومت سوریه از زرادخانه سلاح های شیمیایی، نسبت به کاربرد این گونه تسلیحات به وسیله مخالفان ابراز تردید.

روز گذشته دولت روسیه با تایید گزارش های حکومت بشار اسد، مخالفان را به کاربرد این گونه تسلیحات متهم کرده بود.

وزارت امور خارجه ایران نیز در روز چهارشنبه با احضار کاردار سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده، مخالفان را به کاربرد سلاح های شیمیایی متهم کرد.

آقای اوباما خواهان مشخص شدن واقعیت ها درباره کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه شد و تاکید کرد که استفاده از چنین تسلیحاتی می تواند بازی را در این کشور تغییر دهد.

به گفته آقای اوباما تا زمانی که همه ابعاد ماجرا مشخص نشود، نمی تواند از قدم بعدی آمریکا خبر دهد.

جان مک کین و لیندزی گراهام، دو سناتور جمهوریخواه در روز سه شنبه از آقای اوباما خواسته بودند تا در صورت تایید به کارگیری سلاح شیمیایی به وسیله حکومت سوریه، ضمن ارسال تسلیحات برای مخالفان، به پایگاه های هوایی و موشکی سوریه حمله کند و به تاسیس مناطق امن برای شهروندان غیرنظامی دست بزند.

باراک اوباما در صحبت های روز چهارشنبه خود گفت که علت تصمیم آمریکا برای عدم مداخله نظامی در سوریه و ارسال تسلیحات برای مخالفان این است که کاخ سفید این مشکل را یک چالش جهانی می داند.

آقای اوباما گفت: "قتل عام ده ها هزار نفر از مردم از جمله زنان و کودکان یک مشکل است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.