نشست مخالفان دولت سوریه در استانبول

به روز شده:  15:45 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

این نشست سه روز بعد از برگزاری مراسم دومین سالگرد آغاز شورش های علیه دولت بشار اسد صورت می گیرد

ائتلاف مخالفان دولت سوریه امروز دوشنبه ۲۸ اسفند (۱۸ مارس)، نشستی را در استانبول برای انتخاب نخست‌وزیر دولت انتقالی با هدف اداره امور مناطق تحت کنترل مخالفان برگزار می‌کنند.

گزارش ها حاکی از آن است که اسعد مصطفی، وزیر سابق کشاورزی و اسامه قاضی، کارشناس اقتصادی از بارزترین افراد معرفی شده برای تصدی این پست هستند.

اولین وظیفه نخست وزیر، تشکیل دولتی انتقالی و مستقر در سوریه است که بتواند رسما با دولت بشار اسد برای در دست گرفتن قدرت رقابت کند.

به گفته خبرنگاران، نواحی تحت کنترل شورشیان مخالف دولت، در حال حاضر در دست گروه های مختلف شامل شوراهای محلی و گروه های مسلح است که اداره دادگاه ها، زندان ها و نانوایی ها را بر عهده دارند.

البته گفته می شود که این نواحی با کمبود آب و برق مواجه است.

این نشست تنها چند روز پس از جمعه ٢٥ اسفند (١۵ مارس)، پس از برگزاری مراسم دومین سالگرد آغاز اعتراضات علیه دولت بشار اسد، صورت می گیرد.

پیش از این گروه موسوم به ائتلاف ملی اسامی ۱۰ نفر از نامزدها برای تصدی این پست را منتشر کرده بود.

اختلافات شدید مخالفان سوریه در خارج از این کشور باعث شده است که این نشست در استانبول تا کنون دو بار به تعویق بیفتد.

به عقیده بعضی از تحلیگران، تلاش برای دستیابی هرچه بیشتر به کمک های مالی و تسلیحاتی از حامیان منطقه ای و بین المللی گروه‌های مسلح، باعث رقابت شدید گروه‌های مخالف برای ریاست بر دیگر گروه ها شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.