دادگاه عالی هند: سفیر ایتالیا دیگر مصونیت دیپلماتیک ندارد

به روز شده:  07:49 گرينويچ - دوشنبه 18 مارس 2013 - 28 اسفند 1391

مسیمیلیان لاتوره و سالواتوره جیرونه به قتل دو ماهیگیر هندی متهمند

در ادامه تنش میان هند و ایتالیا بر سر استرداد متهمان به قتل دو شهروند هندی، دادگاه عالی هند اعلام کرد که از این پس سفیر ایتالیا در هند مصونیت دیپلماتیک نخواهد داشت.

هند خواهان بازگرداندن دو تفنگدار نیروی دریایی ایتالیایی است که متهم به قتل دو ماهیگیر هندی هستند.

ماه گذشته این دو شهروند ایتالیایی با میانجیگری سفیر ایتالیا در هند برای حضور در انتخابات سراسری در ایتالیا از هند خارج شدند و به کشورشان بازگشتند. به شرط آنکه پس از پایان انتخابات برای ادامه محاکمه شان دوباره به هند بازگردند.

اما سپس ایتالیا گفت که این متهم را به هند مسترد نخواهد کرد.

آلتاماس کبیر، رئیس دادگاه عالی هند گفته است که این دادگاه اعتماد خود را به دانیل مانیچینی، سفیر ایتالیا "از دست داده است".

این دادگاه همچنین هفته پیش حکم به ممنوع الخروجی آقای مانیچینی از هند داد.

آقای مانیچینی در نامه ای شخصا به مقام های هندی اطمینان داده بود که مسیمیلیان لاتوره و سالواتوره جیرونه در چهار هفته به هند بازگردند و در دادگاه حضور یابند.

با این حال دولت ایتالیا می‌گوید مرگ دو ماهیگیر هندی در آب‌های بین‌المللی روی داده و درصدد آن است تا پرونده این مساله در دادگاه‌های ایتالیایی مطرح شود.

هند می‌گوید تیراندازی به سوی این دو ماهیگیر در آب‌های هند رخ داده است.

دو تفنگدار نیروی دریایی ایتالیا می‌گویند این ماهیگیران را با دزدان دریایی اشتباه گرفته بودند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.