در آستانه سالگرد جنگ عراق چندین انفجار بغداد را به لرزه در آورد

به روز شده:  07:58 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391
بمب گذاری در شهرک صدر

حملات روز سه‌شنبه عمدتا محله‌های عمدتا شیعه‌نشین بغداد را هدف قرار گرفته است

یک رشته انفجار در پایتخت عراق دهها کشته و زخمی برجای گذاشته است.

صبح سه‌شنبه، ۲۹ اسفند (۱۹ مارس)، پلیس بغداد اعلام کردکه وقوع چند انفجار در تعدادی از نقاط پر رفت و آمد این شهر به کشته شدن دست کم پنجاه نفر و زخمی شدن حدود یکصد و پنجاه نفر دیگر منجر شده است.

پلیس بعداد گفته است که عامل اکثر این انفجارها، اتومبیل‌های بمب‌گذاری شده بوده که عمدتا مکان‌هایی مانند رستوران های کوچک، محل تجمع کارگران روزمزد و ایستگاه‌های اتوبوس را هدف گرفته بود.

تمامی این انفجارها در فاصله حدود یک ساعت روی داد و در دست کم سه مورد، انفجار ناشی از حمله انتحاری بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از برخی منابع محلی از ده مورد انفجار و حمله به غیرنظامیان، از جمله دو عملیات انتحاری، یک مورد انفجار وسیله کنار جاده‌ای و دو تیراندازی به سوی شهروندان خبر داده است.

گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که هدف‌های این عملیات عمدتا نقاط پر رفت و آمد واقع در محله‌های شیعه نشین بغداد بوده است.

همچنین، به گزارش خبرگزاری رویترز، در یک عملیات انتحاری در شهرکی واقع در جنوب بغداد، راننده یک وانت بمب گذاری شده، آن را در نزدیک یک پاسگاه پلیس منفجر کرد.

سقوط بغداد

بمب گذاری ها در دهمین سالگرد آغاز جنگ عراق روی داده که به سقوط حکومت صدام حسین منجر شد

هنوز هیچ گروهی مسئولیت عملیات روز سه‌شنبه را برعهده نگرفته است اما معمولا اینگونه عملیات توسط گروه‌های سنی تندرو به اجرا گذاشته می شود.

پیش از این، گروه موسوم به "دولت اسلامی عراق"، که از آن به عنوان یک گروه وابسته به شبکه القاعده نام برده می‌شود، اعلام کرده بود که خواهد کوشید تا بار دیگر اقتدار خود در عراق را به نمایش بگذارد.

در سال‌های پس از اشغال نظامی عراق، گروه‌های وابسته به القاعده برای مدتی به شدت فعال بودند اما چند سال قبل از خروج نظامی آمریکا از آن کشور، این گروه‌ها تا حدود زیادی توسط نیروهای آمریکایی و با همکاری تشکیلات محلی داخلی سرکوب شدند.

اکثریت مردم عراق را شیعیان تشکیل می‌دهند و حکومت ائتلافی این کشور نیز عمدتا تحت تسلط گروه‌های سیاسی وابسته به شیعیان قرار دارد.

گروه‌های تندرو اسلامگرا کوشیده‌اند با بهره‌برداری از نارضایی و نگرانی اقلیت سنی از این وضعیت، موفعیت خود در عراق را تقویت کنند و به گفته برخی کارشناسان، با هدف قرار دادن شیعیان، زمینه بروز جنگ فرقه ای و در نتیجه، نا آرامی و بی ثباتی را فراهم آورند.

عملیات نظامی برای اشغال عراق در بامداد روز ۲۰ مارس سال ۲۰۰۳ با حملات سنگین هوایی به بغداد آغاز شد و با سقوط پایتخت عراق در روز ۹ آوریل، به حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری عراق، خاتمه داد.

با وجود اینکه مقاومت ارتش عراق به سرعت در هم شکسته شد، اما این کشور برای چند سال گرفتار عملیات گروه‌های اسلامگرا بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.