انتقاد پادشاه اردن از رهبران منطقه

به روز شده:  19:27 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

ملک عبدالله دو م و همسرش

ملک عبدالله پادشاه اردن، درمصاحبه با مجله آتلانتیک چاپ آمریکا، از رهبران منطقه از جمله مصر، سوریه و ترکیه انتقاد کرده است.

ملک عبدالله به جفری گلدبرگ، روزنامه نگار این مجله گفت که محمد مرسی رئیس جمهوری مصر درک عمیقی از مسئله اسرائیل و فلسطینیان ندارد و افزود که محمد مرسی به جای در نظر گرفتن شرایط بدی که فلسطینیان درآن قرار دارند تمام توجه خود را تنها معطوف به اسرائیل کرده است.

ملک عبدالله هم چنین درباره مستبد بودن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه ابراز نگرانی کرد و گفت که او نسخه ملایم تری از اسلام سیاسی را در کشورش پیش می برد و افزود: "یک بار اردوغان گفت که دمکراسی برای او مانند اتوبوس سواری است وقتی به ایستگاه مورد نطر برسد پیاده می شود ."

پادشاه اردن در باره موقعیت سوریه هم گفت : "اگر به عنوان رهبر موقعیتی به وجود بیاورید که نیمی از مردم کشورتان شورش کنند و و خواستار کناره گیری شما بشوند، حتما کار نادرستی انجام داده اید."

در حال حاضر بیش از سیصد هزار سوری به اردن پناهنده شده اند.

جفری گولدبرگ ،روزنامه نگار مجله اتلانتیک، بعد از چندین دیدار با ملک عبدالله پادشاه اردن،این مصاحبه را تنظیم و منتشر کرده است .

ملک عبدالله گفت که او مانع از ورود سوری ها به اردن نخواهد شد و افزود : "به محض این که یک شهروند سوری از مرز گذشت، دیگر نمی شود او را بازگرداند."

ملک عبدالله گفت که او به بشار اسد و خانواده اش پیشنهاد کرده بود که در صورت ترک کشورشان از آن ها محافظت خواهد کرد اما آن ها در پاسخ گفتند: "خیلی متشکریم اما شما به جای نگران بودن برای ما ،بیشتر به فکر کشور خودتان باشید."

اردن به دلیل بالارفتن هزینه زندگی و برای اصلاحات سیاسی، شاهد اعتراض های بزرگی درسال ۲۰۱۲ بود اما مانند دیگر کشورهای عربی با شورش روبرو نبوده است .

پادشاه اردن گفت که نمی خواهد حسین، پسرش، سلطنت را از او به ارث ببرد و موقعیتی مانند بشار اسد برای او پیش بیاید و افزود: "به جای آن می خواهم حسین پادشاه اردنی باشد که مردم آن خوشحال و خواستار سلطنت باشند درست مانند احساسی که مردم بریتانیا به ملکه الیزابت دارند."

ملک عبدالله با درگذشت پدرش، ملک حسین در سال ۱۹۹۹ سلطنت را از او به ارث برد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.