پرواز بمب افکن‌های آمریکایی بر فراز کره جنوبی

به روز شده:  17:55 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391

جنگنده B-52 آمریکا

در واکنش به هشدارهای لفظی کره شمالی، جنگنده های B-52 آمریکایی بر فراز کره جنوبی به پرواز درآمدند.

به گفته مقامات آمریکایی، پرواز این جنگنده ها در پی افزایش تنش در شبه جزیره کره، "افزایش توان بازدارندگی" را به نمایش می گذارد.

این بمب افکن ها که علاوه بر بمب اتمی قادر به حمل سلاح های متعارف نیز می باشند، ۱۸ اسفند (۸ ماه مارس) برفراز کره جنوبی پرواز کردند و ماموریت دیگری هم در پیش دارند.

بعد از سومین آزمایش هسته ای کره شمالی که ماه گذشته انجام شد، تنش در شبه جزیره کره افزایش یافت.

این اولین باری نیست که از بمب افکن های B-52 آمریکا در رزمایش های نظامی با کره جنوبی استفاده می شود.

جورج لیتل، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت "ما می خواهیم توجه را به این واقعیت جلب کنیم که دارای توانایی بازدارندگی بالایی هستیم و این موضوع با توجه به لفاظی های اخیر کره شمالی حائز اهمیت است."

کیم مین سئوک، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی هم در مورد اهمیت پرواز این بمب افکن ها گفت: "با توجه به این که کره شمالی تهدید کرده که با سلاح های اتمی به کره جنوبی حمله خواهد کرد، رزمایش با بمب افکن های B-52 معنادار است، زیرا تعهد آمریکا را در مورد فراهم کردن چتر دفاع هسته ای بر فراز شبه جزیره کره نشان می دهد."

اشتون کارتر، معاون وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه به هنگام دیدار از سئول این تعهد کشورش را تایید کرد.

گسترش دفاع موشکی

هفته گذشته آمریکا اعلام کرد که در واکنش به تهدیدهای فزاینده کره شمالی قصد دارد توانایی دفاع موشکی خود را افزایش دهد، اقدامی که چین و روسیه از بابت آن ابراز نگرانی کرده اند.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این باره گفت که این اقدام به جای بهبود ثبات منطقه، باعث "خصومت های بیشتر " خواهد شد.

شورای امنيت سازمان ملل، بعد از سومين آزمايش اتمی كره شمالی، دور جديدی از تحريم ها را عليه آن كشور تصويب كرده است.

کره شمالی نیز واکنش شدیدی به این تحریم‌ها و رزمایش مشترک آمریکا و کره جنوبی نشان داد.

این کشور اعلام کرد که هرگونه توافق صلح با کره جنوبی را لغو کرده است و گذرگاه مرزی و خط تلفنی میان دو کشور برای مواقع اضطراری نیز بسته خواهد شد.

کره جنوبی هم گفته است که کره شمالی نمی تواند به طور یک جانبه این توافق نامه را لغو کند و از این کشور خواست از لفاظی های تحریک آمیز خودداری کند.

پارک گن هیه، رئیس جمهوری کره جنوبی روز سه شنبه از کره شمالی خواست که روش دیگری در پیش بگیرد و گفت: "کره شمالی منابع خود را برای توسعه توان هسته ای به کار می برد، حال آنکه مردم این کشور با سختی های زیادی زندگی می کنند.

شبه‌جزیره کره از سال ١٩١٠ تا پایان جنگ جهانی دوم تحت حاکمیت امپراطوری ژاپن بود و پس از پایان جنگ نیمه شمالی تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی و نیمه جنوبی آن تحت نفوذ ایالات متحده آمریکا قرار گرفت.

ناتوانی در برگزاری انتخابات و تشکیل دولت سراسری به دو پاره شدن کره و سرانجام بروز جنگ در سال ١٩٥٠ منجر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.