دولت سوریه و مخالفان یکدیگر را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کردند

Image caption دولت سوریه مخالفان مسلح دولت را "تروریست" می خواند

رسانه های دولتی سوریه می گویند که مخالفانی که برای سرنگونی بشار اسد می جنگند در شمال کشور از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی سانا گزارش کرده است که مخالفان دولت "موشکی حامل مواد شیمیایی به سوی منطقه خان العسل در استان حلب شلیک کرده اند".

به گزارش سانا در پی این حمله موشکی "تروریست ها" ۱۵ نفر که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند، "کشته شده اند".

دولت سوریه مخالفان مسلح دولت را "تروریست" می خواند.

اما بر اساس گزارش آسوشیتد پرس گروهی از این مخالفان ادعای دولت را کرده و در مقابل دولت را به استفاده از سلاح های شیمیایی متهم کرده اند.

مرکز رسانه ای حلب که با مخالفان دولت مرتبط است گفته که پس از شلیک یک موشک زمین به زمین، غیرنظامیان خان العسل دچار "خفگی و مسمومیت" شده اند.

اما بر اساس گزارش این مرکز رسانه ای "به احتمال زیاد" علت آن استفاده نیروهای دولتی از "گازهای سمی" بوده است.

قاسم سعدالدین، از مقام های ارشد شورشیان و سخنگوی شورای عالی نظامی در حلب به خبرگزاری رویترز گفته است که براساس گزارش های دریافتی، دولت سوریه صبح روز سه شنبه موشک اسکادی حاوی مواد شیمیایی را به سوی خان العسل شلیک کرده است.

او گفت: "بلافاصله متوجه شدیم که دولت ما را عامل این حمله معرفی کرده است. شورشیان نقشی در این حمله نداشته اند."

دولت سوریه مقادیر زیادی سلاح شیمیایی در اختیار دارد و این نگرانی را در جامعه بین المللی به وجود آورده که ممکن است دولت در صورت تهدید از آنها استفاده کند.

از زمان آغاز نا آرامی ها و جنگ میان مخالفان و نیروهای دولتی از دو سال پیش، بیش از ۷۰ هزار نفر کشته شده و یک میلیون نفر از کشور گریخته اند.

مطالب مرتبط