پارلمان قبرس مالیات بر سپرده های بانکی را رد کرد

به روز شده:  01:27 گرينويچ - چهارشنبه 20 مارس 2013 - 30 اسفند 1391
شادی تظاهرکنندگان

تظاهرکنندگان با شادی به رای پارلمان واکنش نشان دادند

پارلمان قبرس مالیات بحث انگیز بر سپرده های بانکی که به عنوان بخشی از یک بسته کمک مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول پیشنهاد شده بود را رد کرده است.

۳۶ نماینده به این پیشنهاد رای منفی و ۱۹ نفر به آن رای ممتنع دادند.

وزیر دارایی قبرس با اصلاح این بسته، پیشنهاد کرده بود که دارندگان سپرده های کوچکتر از مالیات معاف شوند اما مخالفت با آن همچنان شدید بود.

هزاران تظاهرکننده ای که خیابان ها را پر کرده بودند با شادی به رای پارلمان واکنش نشان دادند.

وزرای دارایی اتحادیه اروپا پیشتر اخطار داده بودند که اگر شکلی از این طرح تصویب نشود، دو بانک بزرگ قبرس با خطر نابودی روبرو هستند.

اما پس از رای پارلمان قبرس، بانک مرکزی اروپا فورا اعلام کرد که تا جایی که قوانین موجود اجازه می دهد به کمک به بانک های یونانی ادامه خواهد داد.

ولفگانگ شوبل وزیر دارایی آلمان گفت که رای پارلمان قبرس مایه "تاسف" است و قبرس باید بداند که کمک بانک مرکزی اروپا به برنامه اصلاحات مشروط است.

طرح نجات مالی که روز شنبه اعلام شده بود به خشم گسترده در این جزیره دامن زد چرا که با چشم انداز واداشتن سپرده گذاران معمولی به پرداخت ۶.۷۵ درصد مالیات همراه بود.

وزارت دارایی قبرس سه شنبه صبح با تغییر طرح اعلام کرد که دارندگان حساب های کوچکتر از ۲۰ هزار یورو از پرداخت مالیات معاف خواهند شد و در عوض دارندگان حساب های بیشتر از ۱۰۰ هزار یورو باید ۹.۹ درصد مالیات بدهند. اما این برای رفع بحران کافی نبود.

طرح بستن مالیات بیشتر بر دارندگان حساب های بزرگتر باعث خشم روسیه شده چون شهروندان روسیه صاحب بسیاری از این سپرده ها در قبرس هستند.

مارک لوئن خبرنگار بی بی سی در نیکوزیا می گوید که رای پارلمان باعث شده طرح نجات مالی به مخمصه بیافتد و پیامی برای بروکسل بوده دایر بر اینکه این استراتژی نیازمند بازبینی جدی است.

رئیس جمهوری قبرس خواستار حمایت همه طرف ها از طرح نجات مالی شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.