آمریکا ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را بررسی می کند

به روز شده:  22:04 گرينويچ - سه شنبه 19 مارس 2013 - 29 اسفند 1391
مجروحان حمله

این اولین بار است که کاربرد سلاح شیمیایی در جنگ داخلی سوریه گزارش می شود

دولت آمریکا می گوید شاهدی در تایید ادعای حکومت سوریه درباره به کارگیری سلاح های شیمیایی به وسیله مخالفان در دست نیست، اما اعلام کرده است که در حال بررسی این اتهام است.

سازمان بین المللی نظارت بر استفاده از سلاح های شیمیایی هم گفته است که شاهدی برای تایید استفاده مخالفان از این سلاح ها وجود ندارد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید سه شنبه گفت به رغم بی اعتبار بودن حکومت سوریه، دولت آمریکا به دقت این اتهام ها را بررسی می کند.

حکومت سوریه و مخالفان این کشور یکدیگر را به کاربرد سلاح شیمیایی در استان شمالی حلب متهم کرده اند.

خبرگزاری رسمی سوریه در بیانیه ای اعلام کرد که مخالفان در خان العسل در استان حلب از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند که منجر به مرگ ۱۵ نفر شده است.

این رقم بعدا به وسیله تلویزیون سوریه تصحیح شد و تعداد کشته ها ۲۵ نفر عنوان شد.

از سوی دیگر قاسم صدرالدین، سخنگوی شورای عالی نظامی مخالفان در حلب، حکومت بشار اسد را متهم کرد که با استفاده از یک موشک اسکاد مجهز به کلاهک شیمیایی، به خان العسل حمله کرده است.

مخالفان تعداد کشته های این حمله را ۲۶ نفر عنوان کرده اند و می گویند ۱۶ نفر از قربانیان از نظامیان سوری هستند.

وزارت دفاع ایالات متحده امکان تایید ادعای دو طرف را رد کرده است ولی روسیه با تایید اتهام های حکومت سوریه، از مجهز شدن مخالفان به سلاح های کشتار جمعی ابراز نگرانی کرده است.

به گفته یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه روسیه، این اتفاق باعث افزایش تنش در سوریه خواهد شد.

همزمان رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هرگونه ادعایی دایر بر ارتباط با استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را رد کرد.

خبرگزاری دولتی آناتولی به نقل از او نوشت: "ترکیه هرگز از سلاح شیمیایی استفاده نکرده و ما در انبارهای خود سلاح شیمیایی نداریم. این رفتاری است که فقط از سوریه می تواند سر بزند."

او گفت: "سوریه با سلاح های شیمیایی به مردم خود حمله کرده و می کند."

هشدار به اسد

آقای کارنی که در جلسه مطبوعاتی کاخ سفید صحبت می کرد، گفت: "ما در حال ارزیابی این اتهام ها و رایزنی با شرکای خود در منطقه و جامعه بین المللی هستیم ولی برای اثبات این اتهام که مخالفان از سلاح شیمیایی استفاده کرده اند، شواهدی در دست نداریم."

آقای کارنی همچنین به حکومت سوریه درباره کاربرد احتمالی این سلاح ها هشدار داد.

جی کارنی گفت: "ما به شدت نسبت به رژیمی که همه اعتبار خود را از دست داده، بدبین هستیم و همچنین می خواهیم به حکومت سوریه هشدار دهیم که از این اتهام به عنوان پیش زمینه یا پوششی برای به کارگیری سلاح های شمیمیایی استفاده نکند."

به گفته آقای کارنی کاربرد سلاح شیمیایی به وسیله حکومت سوریه می تواند با واکنش جدی آمریکا همراه باشد اما از توضیح بیشتر درباره این واکنش احتمالی خودداری کرد.

سخنگوی کاخ سفید نگرانی آمریکا را از احتمال کاربرد سلاح شیمیایی به وسیله حکومت بشار جدی دانست.

همزمان بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد و احمد اوزومچو مدیر کل سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی طی گفتگویی نگرانی عمیق خود را از گزارش های مربوط به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه اعلام کرده اند.

آقای بان گفت که استفاده از این سلاح ها از سوی هر طرف که باشد جنایتی مایه انزجار است.

او بر حمایت کامل خود از فعالیت سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی برای نظارت بر اوضاع در سوریه تاکید کرد.

آقای اوزومچو گفت سازمان او در تلاش است "علائمی که ممکن است ظاهر شود را شناسایی کند" تا بهتر بتواند وضعیت را ارزیابی کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.