القاعده در عراق مسئولیت بمب گذاری های مرگبار بغداد را بر عهده گرفت

به روز شده:  00:00 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392
لاشه خودرو بمبگذاری شده

این خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی یکی از ورودی های منطقه محافظت شده سبز بغداد منفجر شد

یک ائتلاف از گروه های پیکارجو که شبکه القاعده در عراق را شامل می شود می گوید انفجارهای روز سه شنبه در بغداد کار این گروه بوده است. بیش از ۵۰ نفر در این سلسله انفجارها جان خود را از دست داده اند.

ائتلاف موسوم به "حکومت اسلامی در عراق" این حملات مرگبار را به "نخستین قطره های باران" تشبیه کرده و گفته "انتقام" اعضایش که توسط حکومت عراق اعدام شده اند را خواهد گرفت.

روز دوشنبه، وزیر دادگستری عراق اعلام کرد که "هیچ چیز" نمی تواند از اعدام پیکارجویانی که در جرائم مرگبار مجرم شناخته شده اند جلوگیری کند.

این انفجارها در دهمین سالگرد عملیات اشغال عراق به رهبری آمریکا رخ دادند.

هرچند نسبت به سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، خشونتها در عراق کاهش یافته اند، حملات مرگبار کماکان امری عادی هستند و تنها در ماه فوریه امسال، ۲۲۰ غیر نظامی در این حمله ها جان خود را از دست دادند.

"واکنش سریع"

در ساعات پر رفت و آمد بامداد روز سه شنبه، وقوع یک سلسله انفجار هماهنگ شده توسط مهاجمین انتحاری، خودروهای بمب گذاری شده و بمب های کنار جاده ای، حداقل ۵۰ کشته و ۱۶۰ مجروح بر جای گذاشت.

بازارها، رستورانها، ایستگاه های اتوبوس و محل تجمع کارگران روزمزد در مناطق عمدتا ً شیعه نشین بغداد، اهداف اصلی بمبگذاران را تشکیل دادند. دو انفجار هم در نزدیکی وزارت کار و امور اجتماعی عراق، در منطقه سبز بغداد رخ داد.

صبح روز چهارشنبه، گروه موسوم به "حکومت اسلامی در عراق" با انتشار بیانیه ای در سایتهای جهادی ادعا کرد که این حملات "واکنشی سریع" به اظهارات وزیر دادگستری عراق بوده اند.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق عاملان این انفجارها را به تلاش برای برافروختن شعله های جنگ مذهبی متهم کرد و گفت دستگاه های امنیتی برخی کشورهای منطقه ای در این انفجارها دست داشته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.