اوباما: آمریکا عمیقا به ایجاد کشور مستقل فلسطینی متعهد است

به روز شده:  11:32 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392

اوباما از تشکیل کشور مستقل فلسطینی حمایت کرده است

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه، اول فروردین (۲۱ مارس)، به منظور دیدار و گفتگو با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی وارد شهر رام الله واقع در کرانه باختری رود اردن شده است.

آقای اوباما گفت که آمریکا عمیقا به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی و برخوردار از حق حاکمیت ملی متعهد است.

او در یک کنفرانس خبری مشترک با محمود عباس گفت که مردم فلسطینی، مانند مردم سراسر دنیا سزاوار آینده ای آکنده از امید هستند.

آقای اوباما افزود آمریکا به تلاش‌های خود برای اعتماد‌سازی به عنوان اساس برقراری صلح پایدار ادامه خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا خواستار آن شد که هم اسرائیل و هم فلسطینیان دیدگاه های خود را تغییر دهند.

محمود عباس نیز ضمن تایید سخنان رئیس جمهوری آمریکا گفت که دستیابی به صلح نیازمند شجاعت سیاسی، ایمانی استوار و به رسمیت شناختن حقوق مردم است.

این دومین روز از سفر سه روزه آقای اوباما به اسرائیل و مناطق فلسطینی است و قرار است رئیس جمهوری آمریکا پس از چند ساعت توقف در کرانه باختری، به منظور ایراد سخنرانی، مجددا به بیت‌المقدس بازگردد.

این اولین سفر اوباما به اسرائیل در دوره ریاست‌جمهوری اوست.

رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه وارد اسرائیل شد و مذاکراتی را با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، صورت داد.

نتانیاهو و اوباما

روابط اوباما و نتانیاهو چندان گرم نبوده است

آقای اوباما در سخنانی در بیت المقدس، ضمن اشاره به روند صلح خاورمیانه، تایید کرد که صلح پایدار تنها زمانی میسر است که "نگرانی‌های امنیتی اسرائیل مرتفع شود و در عین حال یک کشور مستقل فلسطینی برخوردار از حق حاکمیت تشکیل شود."

رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که "صلح باید به سرزمین مقدس بازگردد" و تاکید کرد که "ما لحظه‌ای از این موضوع غافل نمی‌شویم که اسرائیل باید درکمال صلح، با همسایگانش زندگی کند."

طی چند سال گذشته، روابط میان آقایان اوباما و نتانیاهو چندان گرم نبوده است.

کشور مستقل فلسطینی و امنیت اسرائیل

باراک اوباما به این دلیل که در دوره اول ریاست جمهوری به اسرائیل سفر نکرد هدف انتقاداتی بوده است. در عین حال، آمریکا همواره تاکید کرده است که امنیت اسرائیل را در اولویت قرارمی‌دهد.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی در رام الله، مقر تشکیلات خودگردان فلسطینی، می‌گوید که مقامات فلسطینی انتظار ندارند که دیدار آقای اوباما به روند حل اختلافات با اسرائیل تسریع بخشد.

تظاهرات علیه سفر اوباما

سفر اوباما به رام الله مخالفانی هم داشته است

بر اساس این گزارش، هنگام دیدار باراک اوباما با محمود عباس، حدود یکصد و پنجاه نفر در برابر مجتمع محل کار رئیس تشکیلات خودگردان اجتماع کردند و در مخالفت با این دیدار و سیاست ایالات متحده دست به تظاهرات زدند.

پلیس تشکیلات خودگردان از نزدیک شدن تظاهرکنندگان به این مجتمع جلوگیری کرد.

در خبری دیگر از منطقه، پلیس اسرائیل گزارش کرده است که صبح امروز، دو موشک از نوار غزه به سوی مناطق جنوبی اسرائیل شلیک شده است اما در مورد مجروحین گزارشی در دست نیست.

سرزمین‌های فلسطینی واقع در نوار غزه از سال ۲۰۰۷ و پس از اخراج ماموران تشکیلات خودگردان از این منطقه توسط شبه نظامیان جنبش اسلامگرای حماس، تحت تسلط این گروه قرار داشته است.

حماس موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و ایالات متحده و شماری از کشورهای غربی، جنبش حماس را یک سازمان تروریستی می دانند و از برقراری ارتباط با آن خودداری می کنند.

اسرائیل گروه حماس را مسئول موشک‌پرانی از داخل غزه به مناطق داخل خاک اسرائیل می‌داند و در گذشته، گاه نسبت به این موشک پرانی‌ها واکنش نظامی نشان داده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.