اوجالان بین پ‌ک‌ک و دولت ترکیه آتش‌بس اعلام کرد

به روز شده:  12:09 گرينويچ - پنج شنبه 21 مارس 2013 - 01 فروردین 1392

ده‌ها هزار نفر برای شنیدن پیام اوجالان در دیاربکر گرد آمده بودند

عبدالله اوجالان، رهبر زندانی پ‌ک‌ک در پیامی که به مناسبت نوروز داده به طور یک‌جانبه بین پ‌ک‌ک و دولت ترکیه آتش‌بس اعلام کرده است.

در پیام آقای اوجالان، که از زندان فرستاده شده و در دیاربکر، بزرگترین شهر کردنشین ترکیه خوانده شد، آمده: "زمان آن رسیده که تفنگ‌ها خاموش شوند و سیاست سخن بگوید."

او همچنین به افراد مسلح پ‌ک‌ک دستور داده از قلمرو ترکیه عقب بنشینند.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، از پیام امروز عبدالله اوجالان استقبال کرده و آن را "مثبت" خوانده و گفته در صورت اعمال آتش‌بس، نیروهای ترکیه دست به عملیات تازه علیه پ‌ک‌ک نخواهند زد.

کردهای ترکیه نوروز را جشن می‌گیرند و ده‌ها هزار نفر در دیاربکر از سراسر ترکیه گرد آمده و پیام اوجالان را شنیدند. این پیام نخست به زبان کردی و سپس به زبان ترکی و توسط دو تن از نمایندگان طرفدار حقوق کردهای ترکیه خوانده شد.

اوجالان گفته است: "این سرآغازی است نو، نه یک پایان. این آغاز مبارزه‌ای جدید برای اقلیت‌های قومی است."

تحلیل

ژیار گل - بی‌بی‌سی

در گذشته کسی در ترکیه جرات نداشت از مذاکره با پ ک ک صحبت کند. حتی خطاب کردن عبدالله اوجالان با نام آقای اوجالان جرم بود، چرا که افکار عمومی آماده نبود.

اما امروز دولت ترکیه آشکارا از مذاکره با آقای اوجالان حمایت می‌کند و او را تنها امید برای پایان خشونت‌ها می‌داند.

تحولات منطقه، به خصوص سوریه، از عواملی است که ترکیه را وادار کرده از طریق گزینه سیاسی برای حل مشکلات کردها تلاش کند. این بار امیدها برای صلح از هر زمان دیگری بیشتر است.

او افزوده: "جامعه سرمایه‌داری مدرن بر سیاست انکار و تخریب استوار شده، چیزی که با شرایط امروز ما سازگار نیست. من خواهان بنای یک جامعه مدرن دموکراتیک هستم. زمان اتحاد و همبستگی فرا رسیده است، وقت درگیری نیست."

"اکنون زمان آن رسیده که علیه آنانی که می‌خواهند ما را از هم بگسلند متحد شویم. مردم خاورمیانه می‌خواهند شانه به شانه هم قیام کنند. رسیدن نوروز خبری خوش برای همه ما است."

عبدالله اوجالان نفوذ چشمگیری بر کردهای ترکیه دارد.

او از سال ۱۹۹۹، که در کنیا دستگیر شد، در زندانی امنیتی در ترکیه به سر می‌برد.

برخی احتمال می‌دهند که وضعیت او به بازداشت خانگی تغییر پیدا کند.

پ‌ک‌ک، که خواهان اعطای حقوق بیشتر به کردهای ترکیه است، از سال ۱۳۶۳ دست به اسلحه برد.

درگیری مسلحانه میان پ‌ک‌ک و نیروهای دولت ترکیه در حدود سی سال اخیر بیش از ۴۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.