بازگشت دو تفنگدار ایتالیایی به هند برای محاکمه

به روز شده:  01:31 گرينويچ - جمعه 22 مارس 2013 - 02 فروردین 1392

ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه به قتل دو ماهیگیر متهم شده اند

دو تفنگدار دریایی ایتالیایی که به قتل دو ماهیگیر هندی متهم شده اند، برای محاکمه به این کشور بازگردانده می شوند.

این دو نظامی در پی بالا گرفتن تنش دیپلماتیک میان دهلی و رم که به ممنوع الخروج شدن سفیر ایتالیا منجر شد، به هند باز می گردند.

دولت ایتالیا اعلام کرده است که تضمین های لازم را درباره رعایت حقوق این دو نظامی از هند دریافت کرده است.

ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه متهم هستند که در فوریه ۲۰۱۲ در حین حفاظت از یک نفتکش ایتالیایی در سواحل کرالا، دو ماهیگیر هندی را هدف گلوله قرار داده اند.

این دو نفر می گویند که ماهیگیران را با دزدان دریایی اشتباه گرفته بودند.

هند در فوریه ۲۰۱۳ به این دو نفر به طور مشروط اجازه داد که پیش از برگزاری محاکمه، برای شرکت در انتخابات ایتالیا به کشور خود بروند.

دانیله مانچینی، سفیر ایتالیا در هند به مقام های قضایی این کشور اطمینان داده بود که این دو نظامی بعد از ۴ هفته برای محاکمه باز خواهند گشت.

اما پس از خروج آنها از هند، وزارت امور خارجه ایتالیا با اشاره به وقوع تیراندازی در آب های بین المللی، محاکمه آنها را در هند برخلاف حقوق بین الملل عنوان کرد.

این اقدام واکنش تند هند را به همراه داشت و مانموهان سینگ نخست وزیر این کشور به ایتالیا درباره عواقب این کار هشدار داد.

دیوان عالی هند نیز سفیر ایتالیا را ممنوع الخروج کرد و به همه فرودگاه ها درباره جلوگیری از خروج او از کشور هشدار داده شد.

ایتالیا با اعتراض به این اقدام آن را نقض کنوانسیون های بین المللی دانسته است.

تصمیم دولت ایتالیا برای بازگرداندن ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه یک روز پیش از انقضای اجازه خروج موقت آنها اعلام شده است.

بنا بر بیانیه دفتر نخست وزیری ایتالیا، این دو تفنگدار دریایی در جلسه ای با نخست وزیر و دیگر وزرا موافقت خود را با بازگشت به هند اعلام کردند.

جیورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا ضمن اعلام حمایت از این دو نظامی، از مسوولیت پذیری آنها قدردانی کرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.