خشونت، تجاوز، بازجویی، تعصب؛ پایان کار جشنواره دیدبان حقوق بشر

به روز شده:  12:58 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

نمایی از فیلم 'زن فیلم بردار'

جشنواره دیدبان حقوق بشر در لندن پس از نمایش ده روزه فیلم های مختلفی از کشورهای گوناگون در چند سینمای مرکز شهر ، به پایان رسید.

"دیدبان حقوق بشر" به عنوان یکی از مهمترین مراکزی که مساله حقوق بشر را در سراسر جهان پیگیری می کند، توجه خاصی به سینما داشته و به تاثیر آن به عنوان یکی از مهمترین ابزار بیانی و هنری، در پیشبرد اهداف این مرکز در "متوجه کردن هر تماشاگر درباره تاثیر فردی او بر روند پیشبرد حقوق انسانی در کشورهای مختلف" واقف است.

در نتیجه جشنواره فیلم دیدبان حقوق بشر ویترینی است در بازتاب آنچه در جهان معاصر می گذرد و با آزادی های بشری تناقض دارد:

از وضعیت زنان در افغانستان تا وضعیت یک کودک در میان شورشی های کنگو تا تاثیر جنگ بر زندگی در کشورهای گوناگون.

زندگی یک دختربچه مسلمان

دیگر فیلم های جشنواره

 • ساحر جنگ (کیم نگوین- کانادا): زندگی کومانا دختری چهارده ساله در میان شورشی های کنگو
 • زن فیلمبردار (کاریما زوبیر- مراکش). مستندی درباره زنی به نام خدیجه که در میان مخالفت خانواده، حرفه فیلمبرداری را برای خودش انتخاب کرده است
 • بلند به اندازه درخت بائوباب (جرمی تیچر- سنگال و آمریکا). فروختن دختر یازده ساله برای ازدواج اجباری- ازدواج اجباری برای کودکان و تلاش دیدبان حقوق بشر برای مجبور کردن دولت ها در پذیرش سن قانونی حداقل هجده سالگی برای ازدواج
 • رافعه: مادر خورشیدی (جهان نوجیم و مونا الدائیف- دانمارک، آمریکا، بریتانیا). مستندی درباره زندگی زنی که از یک روستا در اردن به یک مهندس علوم خورشیدی بدل شده و علیه سنت ها می شورد.
 • رژه (سرجان دراگوویچ- صربستان). گروهی که قصد دارند یک رژه برای همجنسگرایان در بلگراد تدارک ببینند
 • سایه خورشید (هری فریلند- بریتانیا و تانزانیا). مستندی درباره زندگی دو مرد با مشکل زالی (آلبینیسم)- خشونت علیه بیماران
 • همکاری مرگبار (رائول پک- هائیتی، فرانسه و آمریکا). مستندی درباره مصائب پس از زلزله هائیتی- دسترسی به کمک های اولیه پس از حادثه
 • افغانستان من: زندگی در محوطه ممنوع (نقیب خاجا، دانمارک)- مستندی درباره ثبت زندگی روزانه مردم توسط خودشان با دوربین های موبایلی که فیلمساز به آنها می دهد
 • بی خانه (مارگارت اولین- نروژ و سوئد)- مستندی درباره بی خانمانی بچه های مهاجر در نروژ
 • عمل کشتن (جاشوا اوپنهایمر- اندونزی). مستندی درباره کشتار یک میلیون نفر از چپ ها و روشنفکران در اندونزی دهه شصت زیر نظر سوهارتو
 • نام مستعار روبی بلید: داستان عشق و انقلاب (آلکس میلر- بریتانیا و استرالیا). مستندی درباره عشق یک فعال حقوق بشر به یک زندانی در دولت اندونزی در تیمور شرقی
 • کمپ چهارده: منطقه کاملاً تحت کنترل (مارک ویس- آلمان). مستندی درباره کسی که در زندان فعالان سیاسی در کره شمالی به دنیا آمده است
 • رفیق جای بیم (آراند پاتواردهان- هند). مستندی درباره شلیک پلیس هند به ده مرد غیر مسلح از گروه معترضان "تسخیرناپذیران"
 • دربان ها (درور موره-اسرائیل). شش مقام سابق اداره امنیت اسرائیل درباره نقش شان در درگیری ها با فلسطینیان می گویند- فیلمی درباره خشونت در بازجویی
 • قانون در این بخش ها (رنان الکساندوویچ-اسرائیل)- مستندی درباره قوانین اسرائیل در منطقه کرانه باختری و رفتار مقامات و نظامیان اسرائیلی با فلسطینی ها

اولین فیلم تاریخ عربستان سعودی با عنوان وجدا که اتفاقا توسط یک زن (حیفا ال منصور) ساخته شده، داستان دختر بچه ده ساله ای را روایت می کند که آرزویش داشتن یک دوچرخه است.

والدین و مسئولان مدرسه به او گوشزد می کنند که او یک دختر است و به جای دوچرخه سواری باید به تعلیمات دینی توجه نشان دهد. پدر وجدا در حال تدارک برای ازدواج مجدد و داشتن همسر دوم است. وجدا در رویای داشتن دوچرخه در مسابقات قرآن شرکت می کند و برنده می شود اما زمانی که صادقانه اعلام می کند با این پول قصد دارد برای خودش دوچرخه بخرد، مربی مدرسه اعلام می کند که این پول وقف برادران دینی او در فلسطین خواهد شد. اما مادر وجدا که از ضایع شدن حق و حقوق خود در خانواده ناراضی است، تصمیم می گیرد آینده فرزندش را تغییر دهد.

با آن که فیلم درباره وجدا است، اما شخصیت اصلی آن را می توان مادر وجدا دانست: او زنی است که در ابتدا بنا بر خواسته اجتماع خود را با همه چیز وقف می دهد، اما سرانجام به خاطر دخترش علیه اجتماعی مردسالار می شورد و علیرغم مخالفت جامعه، برای دخترش دوچرخه می خرد.

دیدبان حقوق بشر در توصیف این فیلم تاکید می کند که زنان در عربستان سعودی برای سفر کردن، کار گرفتن، باز کردن حساب بانکی و حتی دسترسی به درمان های پزشکی، نیاز به مجوز همسر، پدر یا برادر خود دارند.

دیدبان حقوق بشر می گوید با پیگیری های خود توانست در این موضوع موثر واقع شود که مقامات عربستان برای اولین بار دو ورزشکار زن خود را به المپیک فرستادند، اما "این تازه آغاز راه است."

سلمای هندی

فیلم سلما

سلما عنوان فیلم مستندی است از کیم لونجینوتو، محصول مشترک هند و بریتانیا که زندگی دختری به همین نام را دنبال می کند.

سلما دختر مسلمانی است که خانواده اش حق تحصیل را از او گرفته و مجبور به ازدواجش کرده اند. به رغم آن سلما اشعاری را بر روی کاغذ می نویسد و مخفیانه به دست یک ناشر می رساند و به یک شاعر معروف بدل می شود.

این فیلم که در بخش رسمی جشنواره ساندنس پذیرفته شد، و در این جشنواره با حضور فیلمساز و جلسه پرسش و پاسخ به نمایش درآمد، نمونه ای از زنی را روایت می کند که در قبال شرایط موجود، به شکل متفاوتی عمل می کند و می تواند سرنوشت خود را تغییر دهد.

دیدبان حقوق بشر در حاشیه این فیلم به تجاوز و قتل دختر بیست و سه ساله در دسامبر ۲۰۱۲ در دهلی نو اشاره می کند و خواستار پیگیری حق و حقوق زنانی است که مورد اذیت و آزار قرار می گیرند.

زنان افغان

سنگ صبور عتیق رحیمی نمونه شناخته شده دیگری از وضعیت زنان در افغانستان است. در طی جنگ، زنی در کنار شوهر مجاهدش است که در کما به سر می برد. زن رفته رفته داستان زندگی خود و ناگفته ها و اسرارش را با شوهرش در میان می گذارد و ما شاهد زندگی دردناکی هستیم که در بستر اجتماعی مردسالار شکل گرفته است.

دیدبان حقوق بشر در کنار نمایش این فیلم تاکید می کند که در طول این بیش از یک دهه از سقوط طالبان، وضعیت زنان در افغانستان تغییر بسزایی کرده و دسترسی آنها به تحصیل بیشتر شده، شمار زنانی که به هنگام زایمان فوت می کنند، کمتر شده و در بخش هایی از کشور زنان حق مشارکت در فعالیت های اجتماعی دارند، اما با این حال خشونت های خانوادگی، ازدواج های اجباری و دستگیری زنانی که به دلیل مشکلات خانوادگی می گریزند، مواردی است که دیدبان حقوق بشر پیگیری و ثبت می کند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.