نتانیاهو از اردوغان برای حمله به کشتی‌ کمک به غزه عذرخواهی کرد

به روز شده:  16:29 گرينويچ - جمعه 22 مارس 2013 - 02 فروردین 1392

نه فعال اهل ترکیه در حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی 'ماوی مرمره' کشته شدند

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، بابت حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی ترکیه‌ای حامل کمک‌های انسان‌دوستانه به غزه عذرخواهی کرده است.

آقای نتانیاهو به آقای اردوغان قول داده که به خانواده قربانیان غرامت داده شود.

در سال ٢٠١٠ (خرداد ١٣٨٩) نیروهای اسرائیلی به کشتی‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه که راهی غزه بودند کلیک حمله کردند و نه فعال شهروند ترکیه را کشتند.

از سال ٢٠٠٧ و در پی پیروزی حماس در انتخابات مجلس فلسطینی، اسرائیل غزه را محاصره کرد و محدودیت‌های شدیدی بر آن اعمال کرد. از آن پس چندین گروه حقوق بشری و طرفدار فلسطینی‌ها تلاش کردند با رساندن کمک‌های انسان‌دوستانه این محاصره را بشکنند.

باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده که به تازگی سفرش به اسرائیل را خاتمه بخشیده، در زمینه عذرخواهی آقای نتانیاهو از آقای اردوغان میانجی‌گری کرده است.

آقای اوباما پیش از آن که راهی اردن شود گفت: "ایالات متحده عمیقا برای رابطه‌اش با هم ترکیه و هم اسرائیل ارزش قائل است. علاوه بر این از سرگیری روابط مثبت میان این دو در پیشرفت صلح و امنیت منطقه اهمیت بالایی دارد."

آقای نتانیاهو در مکالمه با آقای اردوغان به او گفته است که اسرائیل محدودیت‌ ورود کالاهای غیرتسلیحاتی به سرزمین‌های فلسطینی، از جمله غزه را "به طور چشمگیری" کاهش داده است.

اسرائیل پیشتر تصدیق کرده بود که در جمع‌آوری اطلاعات مرتبط با این کشتی و در عملیات برخورد با آن اشتباهاتی از کماندوهایش سر زده بوده، با این حال اصرار داشت که نیروهایش از آن جایی دست به کشتن آن فعالان زده بودند که مورد حمله قرار گرفته بودند.

اما فعالان ترکیه‌ای می‌گفتند نیروهای اسرائیلی به محض ورود به کشتی به روی آنان آتش گشوده بودند.

اسرائیل پیشتر گفته بود که از ترکیه به خاطر حمله به کاروان امدادی غزه عذرخواهی نخواهد کرد اما امکان پرداخت غرامت به خانواده های قربانیان را رد نکرده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.