وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای لغو تحریم تسلیحاتی سوریه به توافق نرسیدند

به روز شده:  17:04 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392
کامرون و اولاند

اروپایی‌ها بر سر لغو تحریم‌های سوریه به توافق نرسیده‌اند

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعد از دو روز مذاکره هنوزنتوانسته‌اند بر سر لغو تحریم ارسال اسلحه به سوریه، به توافق برسند.

تحریم ارسال اسلحه آخر ماه مه به پایان می رسد و اگر تا آن تاریخ توافقی بین وزرای خارجه این اتحادیه حاصل نشود، فرانسه و بریتانیا که خواهان لغو تحریم‌ها هستند، منزوی خواهند شد.

بریتانیا و فرانسه از این بابت نگرانند که اگر برای شورشیان سوریه اسلحه ارسال نشود نتایج ناگواری ببار خواهد آمد.

اما کارل بیلد وزیر خارجه سوئد گفته است برای ارسال اسلحه به سوریه که هم اکنون نیز سلاح زیادی در آن یافت می شود، به سختی می شود کشوری مشتاق یافت.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان اظهار داشت که چون دو کشور خواهان لغو این تحریم هستند، دلیل نمی شود که همه از آنها پیروی کنند.

در همین حال بنا به گزارش های رسیده از سوریه، شورشیان یک پایگاه هوایی را پس از دوهفته جنگ تصرف کرده اند.

فعالان مخالف دولت یک فیلم ویدیویی از یک جسد تکه پاره شده را به نمایش گذاشته اند که به ادعای آنان متعلق به فرمانده این پایگاه ژنرال محمود درویش است. گزارش های مربوط به تصرف پایگاه ۳۸ که مشرف به جاده دمشق- امان پایتخت اردن است، هنوز مستقلا مورد تایید قرار نگرفته است.

وضعیت سوریه باعث نگرانی های زیادی در جامعه بین المللی شده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در اردن در یک کنفرانس خبری از وضع سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت که بعلت ادامه جنگ در سوریه، زمینه مناسبی برای افراط گرایی در این کشور فراهم آمده است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که هرج و مرج، فروپاشی دولت و خلاء قدرت است که زمینه محکمی برای افراط گرایی فراهم می آورد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.