دیدار جان کری با محمود عباس و بنیامین نتانیاهو

به روز شده:  23:18 گرينويچ - شنبه 23 مارس 2013 - 03 فروردین 1392

کری ماموریت دارد روند صلح را احیا کند

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدارهای جداگانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی درباره از سرگیری گفت و گوهای صلح مذاکره کرده است.

آقای کری که به همراه باراک اوباما به اردن رفته بود، شنبه در امان، پایتخت این کشور با محمود عباس دیدار کرد.

او پس از این دیدار، به اسرائیل رفت تا با بنیامین نتانیاهو گفت وگو کند.

این گفت و گوها در پی سفر چهار روزه باراک اوباما به خاورمیانه و با هدف از سرگیری روند صلح صورت گرفت.

آقای اوباما طی سه روز اقامت در اسرائیل، خواهان از سرگیری گفت و گوهای صلح شد ولی طرح جدیدی را ارائه نکرد.

باراک اوباما شنبه پس از دیدار از شهر باستانی پترا، مشهورترین جاذبه توریستی اردن، به دیدار چهار روزه خود از خاورمیانه پایان داد.

سه روز اول این سفر به بازدید از اسرائیل اختصاص داشت و آقای اوباما ضمن گفت و گو با بنیامین نتانیاهو، دیدار کوتاهی از رام الله داشت.

او سپس به اردن رفت و در دیدار با عبدالله دوم، شاه اردن از کمک ۲۰۰ میلیونی آمریکا به این کشور برای رسیدگی به پناهجویان سوری خبر داد.

این سفر در حالی انجام شد که گفت و گوهای صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها از سال ۲۰۱۰ به خاطر از سرگیری شهرک سازی در اراضی اشغالی متوقف شده است.

آقای کری که پس از پایان دیدار آقای اوباما، در خاورمیانه باقی ماند، شنبه به مدت دو ساعت با محمود عباس دیدار کرد.

به گفته عطالله خیری، سفیر تشکیلات خودگردان فلسطینی در اردن، آقای کری و آقای عباس در این دیدار درباره راه های احتمالی از سرگیری گفت و گوهای صلح مذاکره کردند.

به گفته آقای خیری، محمود عباس در این دیدار خواهان آزادی زندانیان فلسطینی شد و ادامه ساخت و ساز شهرک های یهودی نشین را تهدیدی برای روند صلح دانست.

جان کری سپس به اسرائیل رفت و با آقای کری و زیپی لیونی، وزیر دادگستری اسرائیل و نماینده دولت این کشور در گفت و گو با فلسطینی ها مذاکره کرد.

هیچ بیانیه ای در پایان این دیدارها صادر نشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.