سنای آمریکا از اتحادیه اروپا خواست تحریم‌های ایران را تشدید کند

به روز شده:  16:29 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392
کنگره آمریکا

با تصویب این طرح در سنای آمریکا، فشار سیاسی بر اتحادیه اروپا برای اقدام افزایش یافته است

بیانیه پیشنهادی دو نماینده دموکرات و جمهوریخواه سنای آمریکا برای محدودتر کردن کاربرد یورو در معاملات خارجی ایران، دیروز شنبه ۲۳ مارس به اتفاق آراء سناتورها تصویب شد.

سناتور جو مانچین و سناتور مارک کرک که به ترتیب دموکرات و جمهوریخواه هستند، در متنی که پنجشنبه گذشته تقدیم مجلس سنا کردند، مبادلات مالی درون بانکی بانک مرکزی اروپا را هدف گرفته بودند تا امکان استفاده ایران از نظام مالی داخلی بانک های اروپایی برای مبادلات مالی را منع کنند.

اتحادیه اروپا همانند ایالات متحده، مجموعه ای از تحریم های سنگین را با هدف کاستن از درآمدهای نفتی ایران و ممانعت از دسترسی حکومت این کشور به منابع مالی به اجرا گذاشته است.

با این حال، خواسته سناتورها جلوگیری سختگیرانه تر از دسترسی ایران به ذخایر یوروی خود است.

با تصویب این طرح در سنای آمریکا، فشار سیاسی بر اتحادیه اروپا برای اقدام عملی افزایش یافته است.

تا اینجا هم تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا که با هدف فشار بر ایران برای پذیرش خواسته های اتمی کشورهای غربی اعمال شده، دسترسی ایران به نظام مالی بین المللی را به شدت محدود کرده است.

تحریم های آمریکا باعث شد تا سال گذشته اتحادیه جهانی انتقالات مالی بین بانکی (سویفت) همکاری خود را با بانک های ایرانی قطع کند.

کنگره آمریکا تجارت طلا و دیگر فلزهای پربها با ایران را پیشتر منع کرده بود تا مانع از مبادله درآمدهای نفتی ایران با این فلزات به جای ارزهای معتبر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.