رئیس ائتلاف مخالفان سوریه استعفا کرد

به روز شده:  12:16 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392
معاذ خطیب

آقای خطیب می‌گوید که به مردم و به خدا قول داده بود که اگر کار به "خط قرمز" کشید، استعفاء دهد

احمد معاذ خطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، بزرگترین ائتلاف مخالفان حکومت بشار اسد، از رهبری این ائتلاف کناره‌گیری کرده است.

آقای خطیب در متنی که در صفحه فیس بوک خود منتشر کرده، نوشته است: "استعفای خود را از ائتلاف ملی اعلام می کنم تا بتوانم با آزادی بیشتری فعالیت کنم. این کار با تصدی یک مقام رسمی ممکن نیست".

این استعفا یک روز پس از آن اعلام می شود که وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر لغو تحریم تسلیحاتی مخالفان مسلح دولت سوریه به توافق برسند.

آقای خطیب در نوامبر سال ۲۰۱۲ به عنوان رئیس ائتلاف ملی سوریه انتخاب شده بود و در میان مخالفان سوری به عنوان چهره ای طرفدار اتحاد مورد احترام بود.

اما پیشنهاد او برای مذاکره با بشار اسد به شرط آزادی ۱۶۰ هزار زندانی در سوریه جنجال برانگیز شد، زیرا سایر مخالفان کنار رفتن آقای اسد را شرط هرگونه مذاکره اعلام کرده بودند.

ده ها کشور و سازمان بین المللی ائتلاف ملی سوریه را به عنوان نماینده مشروع مردم سوریه به رسمیت می شناسند.

آقای خطیب در متن استعفانامه خود از کشورهایی که با کمک تسلیحاتی به شورشیان سوریه مخالفت می کنند، انتقاد کرده است.

او نوشته است: "ویران شدن زیرساخت های سوریه، بازداشت ده ها هزار نفر از مردم، فرار اجباری صدها هزار نفر و سایر رنج هایی که مردم دیده اند، برای جامعه جهانی کافی نبود که تصمیم بگیرد به مردم اجازه دفاع از خود را بدهند".

او نوشته که به مردم سوریه و به خدا قول داده بود که اگر کار به "خط قرمز" برسد، از سمت خود کناره گیری خواهد کرد و اکنون چنین کرده است.

با این حال او مشخص نکرده که دقیقا چه عاملی باعث استعفای او شده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.