آمریکا از عراق خواست جلوی انتقال تسلیحات ایرانی به سوریه را بگیرد

به روز شده:  10:25 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392

این اولین سفر جان کری به عراق به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا است

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که به طور غیر منتظره به عراق رفته است، با نوری مالکی نخست وزیر این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

جان کری گفته است که ارسال سلاح از جانب ایران به سوریه به حفظ حکومت بشار اسد کمک می کند.

آمریکا عراق را متهم می کند که نظارت کافی بر پرواز هواپیماهای ایران برفراز عراق ندارد.

ایران می‌گوید این هواپیماها حامل کمک‌های انسان‌دوستانه هستند.

این اولین سفر جان کری به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا به عراق است و چند روز پس از دهمین سالگرد حمله ایالات متحده و متحدانش به این کشور صورت می گیرد.

جان کری در باره مذاکراتش با نخست وزیر عراق به خبرنگاران گفت: "من این موضوع را برای نخست وزیر کاملا روشن کردم که پرواز هواپیماهای ایرانی برفراز عراق در واقع به حفظ بشار اسد و رژیم او کمک می کند."

یکی از مقامات آمریکایی که نمی خواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته است که هواپیماهای ایران تقریبا هر روزه به مقصد سوریه برفراز عراق پرواز می کنند.

این مقام افزود که عراق قول نظارت بر این هواپیماها را داده بود، اما از سال گذشته تاکنون تنها دو هواپیما را مورد بازرسی قرارداده است.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که جان کری احتمالا درباره اصلاحات سیاسی در عراق نیز گفتگوهایی با مقامات این کشور انجام خواهد داد.

انتظار می رود که وزیر امور خارجه آمریکا تلفنی با مسعود بارزانی رئیس حکومت اقلیم کردستان صحبت کند و بر اهمیت حفظ وحدت عراق تاکید بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.