سرنوشت اقتصاد قبرس در گرو جلسه وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو

به روز شده:  23:44 گرينويچ - 24 مارس 2013 - 04 فروردین 1392
عابربانک در نیکوزیا

بانکهای قبرس سقف برداشت روزانه از دستگاه های عابربانک را محدود کرده اند

وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، برای تصمیم گیری درخصوص کمک اقتصادی به قبرس در بروکسل گرد هم آمده اند.

پیش از آغاز این نشست، نیکوس آناستازیادس، رئیس جمهور قبرس با رهبران اتحادیه اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق جهانی پول دیدار و گفتگو داشت و به همین دلیل، نشست با ۴ ساعت تاخیر آغاز شد.

آقای آناستازیادس در این گفتگوها طرح خود برای تامین حدود ۶ میلیارد یورو از بدهی های قبرس در ازای دریافت یک کمک ده میلیارد یورویی از این اتحادیه را ارائه می کند.

وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو که به گروه یورو نیز معروفند باید روز یکشنبه در خصوص ارائه کمک اقتصادی به قبرس تصمیم بگیرند.

رئیس جمهور قبرس تهدید کرده که در صورت پذیرفته نشدن طرح او، از سمت خود کناره گیری کند.

در تحولی جداگانه، بانک قبرس، بزرگترین بانک وامگذار این جزیره، سقف میزان برداشت از عابربانکها را به ۱۲۰ یورو در روز محدود کرده است.

در حالی که صفهای طویلی در مقابل عابربانکها تشکیل شده، دومین بانک قبرس، بانک لایکی نیز سقف برداشت وجه نقد توسط مشتریانش را به ۱۰۰ یورو در روز کاهش داده است.

بانکهای قبرس از روز دوشنبه تعطیل هستند و بسیاری از موسسات تجاری معاملات خود را تنها به صورت نقدی انجام می دهند.

پیش از آغاز نشست بروکسل، ارلی رن، کمیسر امور اقتصادی اتحادیه اروپا گفت تنها "گزینه های مشکلی" در مقابل قبرس قرار دارند و شرایط اعطای کمکهای مالی به این کشور باید روز دوشنبه مورد توافق قرار گیرند.

اگر توافقی حاصل نشود، بانک مرکزی اروپا می گوید تامین اعتبارات بانکهای قبرس را قطع خواهد کرد که به ورشکستگی این بانکها می انجامد، اقدامی که می تواند به اخراج قبرس از اتحادیه اروپا منجر شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.