اسرائیل پرداخت درآمدهای مالیاتی به فلسطینیان را از سر می‌گیرد

به روز شده:  19:13 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

فلسطینیان به وضع اقتصادی نابسامان خود اعتراض دارند

دفتر نخست وزیر اسرائیل، امروز دوشنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) اعلام کرد که پرداخت درآمد های مالیاتی به تشکیلات خود گردان فلسطینی از سر گرفته خواهد شد.

اسرائیل از سال گذشته در واکنش به ارتقاء وضعیت فلسطینیان در سازمان ملل متحد، پرداخت این در آمدها را به حال تعلیق در آورده بود.

تصمیم بر از سر گرفتن پرداخت این درآمدها، بعد از دیدار هفته گذشته باراک اباما رئیس جمهوری آمریکا از اسرائیل و کرانه غربی اعلام می شود.

جان کری از زمان عهده دار شدن سمت وزارت امور خارجه آمریکا در ماه فوریه،در پی آن بوده است که مقامات اسرائیلی را به از سر گیری پرداخت در آمدهای مالیاتی ترغیب کند.

او در دیدار خود با رهبران اسرائیل بر این موضوع تاکید کرده بود.

سخنگوی نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفت که باز پرداخت در آمدها بلافاصله به اجرا گذاشته خواهد شد و افزود که مقامات وزارت دارایی دستور آن را از قبل دریافت کرده اند.

اسرائیل ماه دسامبر گذشته اعلام کرد که در آمد های مالیاتی و عوارض گمرکی را که باید به تشکیلات خود گردان پرداخت کند، به حال تعلیق در می آورد.

اواخر ماه ژانویه اسرائیل ۱۰۰ میلیون دلار از در آمدهای بلوکه شده را برای تشکیلات خود گردان آزاد کرد، اما گفت که این به معنی از سرگرفتن پرداخت این در آمدها نیست و فقط برای همین یک بار صورت می گیرد.

قبل از سفر باراک اباما رئیس جمهوری آمریکا، مقامات فلسطینی از جامعه بین المللی خواسته بودند که به تشکیلات خود گردان کمک کنند و اسرائیل را تحت فشار بگذارند تا موانع مالی را از میان بردارد.

تشکیلات خود گردان از فروپاشی سیاسی به دلیل موانع مالی تحمیل شده از سوی اسرائیل نگران بود.

جمعه گذشته، روزی که باراک اوباما بیت المقدس را به مقصد اردن ترک می کرد، یک مقام ارشد آمریکایی اظهار داشت که آمریکا ۵۰۰ میلیون دلار بسته کمکی به فلسطینیان که ماه ها از سوی کنگره آمریکا مسدود شده بود را آزاد کرده است.

ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت: "تا کنون در سال مالی ۲۰۱۲، ما ۲۹۵ میلیون دلار به فلسطینیان کمک کرده ایم و در سال مالی ۲۰۱۳ نیز ۲۰۰ میلیون دلار دیگر به آن ها پرداخت خواهیم کرد."

درخواست تشکیلات خود گردان فلسطینی برای ارتقاء وضعیت فلسطینیان که با اکثریت آرا در مجمع عمومی سازمان ملل پذیرفته شد، آمریکا را هم که معتقد بود این موضوع بر مذاکرات صلح تاثیر می گذارد، خشمگین کرده بود.

سازمان ملل متحد هفته گذشته در گزارشی از اسرائیل خواسته بود که موانع مالی تشکیلات خود گردان را از میان بردارد.

اسرائیل معمولا ده ها میلیون دلار عوارض گمرگی که ماهیانه برای کالاهایی وارداتی فلسطینیان پرداخت می شود را به تشکیلات خود گردان می دهد.

درصد بالایی از بودجه فلسطینیان از این راه تامین می شود، اما اسرائیل هرگاه که تحولی سیاسی یا دیپلماتیک در رابطه با فلسطینیان را به ضرر خود تعبیرکند، برای تنبیه یا تلافی از پرداخت آن به تشکیلات خودگردان خودداری می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.