رئیس جمهور چین پیوند محکم با آفریقا را ستود

به روز شده:  16:19 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

شی جین‌پینگ در فرودگاه دارالسلام

شی جین‌پینگ رئیس جمهور چین، گفته است که کشورش با قاره آفریقا پیوندی محکم دارد که ستودنی است. او آفریقا را "قاره ای نوید بخش" خواند.

شی جین‌پینگ دیروز ۴ فروردین (۲۴ مارس) وارد تانزانیا شد.

این دومین کشوری است که وی از زمان به عهده گرفتن سمت ریاست جمهوری چین از آن دیدار می کند.

آقای شی در سالن کنفرانسی که چینی ها در دارالسلام، پایتخت تانزانیا، ساخته اند خطاب به رهبران این کشور گفت که سال گذشته میزان مبادلات تجاری بین کشورش و آفریقا به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار (۱۳۰میلیارد پوند) رسید.

رئیس جمهور چین و جاکایا کیکوته رئیس جمهوری تانزانیا بیش از شانزده موافقتنامه در زمینه همکاری های اقتصادی، تجاری و فرهنگی امضا کردند.

بهبود وضع بیمارستان و بنادر تانزانیا و ساخت یک مرکز فرهنگی چین در دارالسلام از جمله توافق نامه هایی است که بین رهبران دو کشور به امضا رسید.

آقای شی پیشتر به روسیه رفته و با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دیگر مقامات این کشور گفتگوهایی انجام داده بود.

محور مذاکرات او با مقامات روسیه را منابع گاز و نفت و مبادلات بازرگانی تشکیل می داد و دو کشور موافقت کردند که همکاری های نظامی خود را نیز افزایش دهند.

بنا به گزارشی که تلویزیون چین امروز دوشنبه ۵ فروردین (۲۵ مارس) انتشار داد، چین در مورد خرید ۲۴ جنگنده و ۴ زیردریایی با روسیه توافق کرده است.

این اولین بار طی ۱۰ سال گذشته است که چین از روسیه مقادیر زیادی اسلحه خریداری می کند.

شی جین‌پینگ فردا سه شنبه ششم فروردین (۲۶ مارس) به آفریقای جنوبی خواهد رفت تا در کنفرانس سران قدرت های نوظهور اقتصادی شرکت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.