توافق نظامی جدید کره جنوبی و آمریکا علیه 'اقدامات تحریک‌آمیز' کره شمالی

به روز شده:  07:40 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

کره شمالی مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را محکوم می‌کند

کره جنوبی و ایالات متحده به توافق جدیدی برای مقابله نظامی با آنچه "اقدامات تحریک‌آمیز" کره شمالی خوانده‌اند رسیده‌اند.

بنا بر این توافق، دو کشور هر حمله محدودی از طرف کره شمالی را با اقدام مشترک پاسخ خواهند داد.

پیش از این توافق نظامی ایالات متحده و کره شمالی به ترتیبی بود که آمریکا می‌توانست در صورت وقوع حمله‌های محدود، لزوما وارد درگیری نشود. اما مطابق توافق جدید کره جنوبی می‌تواند حتی در صورت حمله کره شمالی به جزایر دورافتاده تحت حاکمیت کره جنوبی از آمریکا درخواست کمک کند.

شمار نیروهای ارتش آمریکا در کره جنوبی به ٢٨ هزار نفر می‌رسد.

سومین آزمایش هسته‌ای کره شمالی، که ماه گذشته انجام شد، تنش را در منطقه بالا برده است.

کیم مین سئوک، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی گفته است که این توافق "باعث می‌شود که کره شمالی جرات نکند کار تحریک‌آمیزی علیه ما بکند."

کره شمالی منتقد همکاری‌های نظامی کره جنوبی و ایالات متحده بوده است. ماه گذشته وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای نسبت به تبعات تهدیدهای آمریکا کلیک هشدار داد و گفت با این روند جنگ دوم کره احتناب‌ناپذیر است.

این کشور همچنین توافق صلح خود با کره جنوبی را کلیک لغو کرده است. این اتفاق پس از آن افتاد که ماه گذشته شورای امنیت سازمان ملل دور تازه‌ای از تحریم‌ها را علیه کره شمالی تصویب کرد.

شبه‌جزیره کره از سال ١٩١٠ تا پایان جنگ جهانی دوم تحت حاکمیت امپراطوری ژاپن بود و پس از پایان جنگ نیمه شمالی تحت نفوذ اتحاد جماهیر شوروی و نیمه جنوبی آن تحت نفوذ ایالات متحده آمریکا بود.

ناتوانی در برگزاری انتخابات و تشکیل دولت سراسری به دو پاره شدن کره و سرانجام بروز جنگ در سال ١٩٥٠ منجر شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.