فرمانده پیشین ارتش آزاد سوریه در انفجاری زخمی شد

به روز شده:  11:19 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392

نقش سرهنگ اسعد به مرور کمرنگ شده

ریاض اسعد، فرمانده پیشین ارتش آزاد سوریه که یکی از گروه‌های عمده مخالفان مسلح بشار اسد است، در انفجاری در استان دیر الزور، در شرق سوریه، زخمی شده است.

اخبار ضد و نقیضی درباره سرنوشت او منتشر شده، اما یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه به بی‌بی‌سی عربی گفت که ریاض اسعد یک پای خود را در این انفجار از دست داد.

فعالان سوری می‌گویند بمبی در کنار خودروی آقای اسد منفجر شده است.

سرهنگ اسد پیشتر هدایت نظامی مخالفان حکومت سوریه را بر عهده داشت اما نقشش به تدریج کمرنگ شد. در زمستان گدشته واحدهای مختلف ارتش آزاد سوریه شورای نظامی متحدی شکل دادند که ژنرال سلیم ادریس فرماندهی آن را به عهده گرفت.

سرهنگ اسعد در آن مقطع گفته بود که او به نشست تصمیم‌گیری در این باره دعوت نشده بود. به گفته او قدرت‌های خارجی برگزارکننده این نشست بودند که "آدم‌هایی را می‌خواهند که از دستورها اطاعت کنند."

یکی از اقوام ریاض اسعد به خبرگزاری فرانسه گفته که او برای درمان به ترکیه منتقل شده و وضعیت تحت کنترلی دارد.

دیروز معاذ الخطیب، رئیس ائتلاف ملی سوریه، از مقام خود کلیک استعفا داد. اما با مخالفت ائتلاف ملی سوریه با استعفای معاذ الخطیب، او امروز نمایندگی سوریه را در نشست اتحادیه عرب، در دوحه قطر به عهده خواهد داشت.

اتحادیه عرب به جای حکومت بشار اسد، ائتلاف ملی سوریه را به عنوان نماینده سوریه به رسمیت می‌شناسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.