دفتر دیده‌بان حقوق بشر در مسکو هدف حمله و بازرسی قرار گرفت

ولادیمیر پوتین
Image caption ولادیمیر پوتین گفته است که باید از مردم در برابر اقدامات افراطی، حمایت کرد

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید ماموران دولتی روسیه به دفتر این سازمان در مسکو، پایتخت روسیه حمله کرده و آن را مورد بازرسی قرار دادند.

ریچل دنبر، سخنگوی این سازمان گفت نمایندگانی از دادستانی و اداره مالیات به دفتر این سازمان حقوق بشری در مسکو مراجعه و اعلام کردند که درصدد بازرسی بدون اعلام قبلی هستند.

موسسه شفافیت بین‌المللی نیز گفته است که مقامات روسی دفتر این نهاد را مورد بازرسی قرار داده‌اند. دفاتر دو سازمان غیردولتی و مدنی آلمانی در مسکو و سن پترزبورگ هم مورد بازرسی قرار گرفته است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان فرد شماره دو سفارت روسیه در آلمان را به وزارت امور خارجه احضار کرده و نسبت به این اقدام اعتراض کرده است.

این جدیدترین موارد از نظارت نهادهای دولتی روسیه بر سازمان‌های غیر دولتی به خصوص سازمان‌ها و گروه‌هایی است که از خارج بودجه می‌گیرند.

Image caption طبق قانونی که سال پیش به تصویب رسید، گروه‌های جامعه مدنی و غیر دولتی که از خارج بودجه دریافت می‌کنند، باید به عنوان "نهادهای بیگانه" ثبت نام کنند

مقام‌های اتحادیه اروپا از این مساله ابراز نگرانی کرده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که دفاتر صدها گروه از جمله عفو بین‌الملل طی هفته‌های اخیر مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.

طبق قانونی که سال پیش به تصویب پارلمان روسیه رسید، تشکل‌های جامعه مدنی و سازمان‌های غیر دولتی که از خارج بودجه دریافت می‌کنند، باید به عنوان "نهادهای بیگانه" ثبت شوند. به گفته مقامات روسیه این اقدام برای جلوگیری از اثرگذاری دولت‌های خارجی در عرصه سیاسی روسیه لازم است.

به دنبال تصویب این قانون، مجلس علیای پارلمان روسیه لایحه‌ای را به تصویب رساند که طبق آن مجازات نقض قانون ناظر بر تظاهرات هم به شدت افزایش پیدا می کرد.

با تصویب این لایحه، سازمان‌دهندگان و شرکت‌کنندگان در تظاهرات با جریمه‌های سنگینی مواجه می‌شوند.

منتقدان، با محکوم کردن چنین اقداماتی، گفته‌اند که دولت و حزب حاکم در صدد از میان بردن آزادی‌های سیاسی و مدنی است. در مقابل، ولادیمیر پوتین پیش از تصویب این لایحه گفته بود که باید از مردم در برابر اقدامات افراطیون، حمایت کرد.

مطالب مرتبط