دیوید میلیبند از نمایندگی پارلمان بریتانیا استعفا داد

Image caption دیوید میلیبند در دوره ریاست وزارت امور خارجه بریتانیا موضع سرسختی نسبت به ایران داشته است

دیوید میلیبند، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا و برادر اد میلیند، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف در مجلس، از نمایندگی پارلمان این کشور استعفا داده است.

او برای بر عهده گرفتن شغل جدیدی در مدیریت یک موسسه خیریه آمریکایی موسوم به "کمیته نجات بین المللی" به همراه خانواده خود به نیویورک خواهد رفت.

همسر دیوید میلیبند آمریکایی است و اسحاق و یعقوب، دو پسری که آقای میلیبند و همسرش به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند، آمریکایی هستند.

تصمیم غیر منتظره دیوید میلیبند برای کناره‌گیری از سیاست سبب حیرت گروههای سیاسی در بریتانیا شده است.

دیوید میلیبند به جناح راست حزب کارگر تعلق دارد و یکی از معتمدین نزدیک تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا، بوده است.

او در دوره تصدی سمت وزیر امور خارجه بریتانیا موضع سختگیرانه‌ای نسبت به ایران داشت.

کمیته نجات بین‌المللی در دهه ۱۹۳۰ میلادی در آمریکا تاسیس شد تا به خارج کردن یهودیان از اروپای مرکزی و انتقال آنها به آمریکا کمک کند.

دیوید میلیبند که خود یهودی است و والدین او هر دو در دهه ۱۹۳۰ از اروپای مرکزی خارج شدند، گفته است "احساس می کنم با انجام این کار یک بدهی شخصی را بازپرداخت می کنم."

او که ۴۷ سال سن دارد قصد داشت پس از شکست حزب کارگر در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۰ به رهبری حزب برسد اما به دلیل حمایت اتحادیه های کارگری از برادرش، اد، از دستیابی به رهبری حزب بازماند و به ناچار در سایه برادر کوچکترش، فعالیتهای سیاسی خود را کاهش داد.

استعفای او از پارلمان سبب تضعیف بیشتر موضع جناح راست حزب کارگر و هواداران تونی بلر در میان اعضای آن حزب خواهد شد.

به گفته رافائل بهر، دبیر سیاسی نشریه نیو استیتسمن، تحولات حزب کارگر بدون نقش برجسته ای برای دیوید میلیبند در حال شکل‌گیری بودند و او با علم به این که در آینده حزب و سیاست نقشی عمده نخواهد داشت تصمیم گرفت که صحنه را ترک کند.

مطالب مرتبط