دادگاه پاکستان با افزایش دوره آزادی پرویز مشرف در برابر وثیقه موافقت کرد

Image caption در میان اعتراضات در محوطه خارج دادگاه، کفشی به سمت پرویز مشرف پرتاب شد که به او اصابت نکرد

دادگاهی در پاکستان با درخواست پرویز مشرف، رئیس جمهور سابق پاکستان برای افزایش مدت آزادی او در برابر وثیقه موافقت کرده است.

در جریان رسیدگی به درخواست پرویز مشرف، عده ای از مخالفان و هواداران آقای مشرف در محوطه دادگاه به دادن شعارهای موافق و مخالف پرداختند.

در این میان، یک از مخالفان کفش خود را به سمت آقای مشرف پرتاب کرد اما کفش به رئیس جمهوری سابق اصابت نکرد.

این اولین باری است که رئیس جمهور سابق پاکستان در دادگاه حضور می یابد بتا از خود در مقابل اتهامات وارده دفاع کند.

آقای مشرف بعد از چهار سال تبعید خودخواسته، هفته پیش به کشورش بازگشت.

از آنجا که پرویز مشرف با چند پرونده اتهامی در ارتباط با وقایع دوره ریاست جمهوری خود مواجه بود، حکم دستگیری او در بازگشت به کشور صادر شده بود اما دادگاه در برابر سپردن وثیقه، با آزادی او به مدت ده روز موافقت کرده بود.

رئیس جمهور پیشین پاکستان با اتهاماتی نظیر دست داشتن در قتل نواب اکبر بوکتی، یکی از جدایی‌طلبان بلوچ در سال ۲۰۰۶، کوتاهی در حفظ امنیت بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر سابق پاکستان که منجر به ترور او شد، و همچنین اخراج قضات دیوان عالی در نوامبر ۲۰۰۷ روبرو است.

به گزارش خبرنگاران، مخالفان پرویز مشرف که در بیرون محوطه دادگاه جمع شده بودند با آگاه شدن از موافقت دادگاه با افزایش آزادی موقت رئیس جمهوری سابق، خشمگین شدند و شعارهایی را علیه او سر دادند.

رئیس جمهور سابق پاکستان این اتهامات را "بی اساس" و دارای "انگیزه سیاسی" توصیف کرده است.

آقای مشرف که ریاست ستاد نیروی زمینی ارتش را برعهده داشت، در سال ۱۹۹۹ با دست زدن به یک کودتای نظامی، رهبری پاکستان را بر عهده گرفت و در نوامبر ۲۰۰۷ تحت فشار فزاینده برای بازگشت به دموکراسی، از مقام نظامی خود کناره گرفت.

اما در انتخابات پارلمانی فوریه ۲۰۰۷ هوادرانش از حزب مردم پاکستان و مسلم لیگ، حزب نواز شریف نخست وزیر سابق، شکست خوردند و اکثریت خود در پارلمان را از دست دادند.

دو حزب مردم و مسلم لیگ با تشکیل دولت ائتلافی، روند استیضاح آقای مشرف را به جریان انداختند که سرانجام به استعفای وی در ریاست جمهوری در اوت ۲۰۰۸ منجر شد.

پرویز مشرف پس از آن، در لندن و دوبی اقامت داشت اما همواره وعده می داد که روزی به کشورش بازمی گردد.

با وجود تهدیدهایی از سوی طالبان پاکستانی که اعلام کرده بودند در صورت بازگشت پرویز مشرف، او را ترور خواهند کرد، او یکشنبه ۲۴ مارس، به پاکستان بازگشت.

مطالب مرتبط