برلوسکونی: دولت آینده باید همه گرایش‌های سیاسی را در برگیرد

سیلویو برلوسکونی، نخست‌وزیر پیشین ایتالیا و رهبر حزب آزادی مردم ایتالیا، گفته است مخالف ائتلاف با تکنوکرات‌هایی همچون ماریو مونتی است و به جای آن ترجیح می‌دهد برای بیرون رفتن از بن‌بست سیاسی با چپ‌های میانه به رهبری لوئیجی برسانی ائتلاف کند.

آقای برلوسکونی پس از گفتگو با جیورجیو ناپولیتانو، رئیس‌جمهور ایتالیا، گفته از ائتلافی بین احزاب راست، چپ و میانه پشتیبانی می‌کند.

او گفته با توجه به "تجربه مصیبت‌بار" دولت تکنوکرات ماریو مونتی دولت آینده باید همه گرایش‌های سیاسی را در بگیرد.

چپ‌های میانه، به رهبری آقای برسانی، پیروزی شکننده‌ای در انتخابات پارلمانی اخیر کسب کرده‌اند اما پیروزیشان به ترتیبی نبوده که بتوانند کابینه تشکیل دهند.

اگر کابینه‌ای ائتلافی تشکیل نشود انتخابات دوباره برگزار خواهد شد. دولت ماریو مونتی، نخست‌وزیر، تا آن موقع بر سر کار خواهد بود. آقای مونتی اخیرا گفته بود که صبرش برای رفتن از دولت تمام شده است.

چپ‌های میانه مخالف ائتلاف با آقای برلوسکونی هستند.

برخی نگران این هستند که تداوم این بن‌بست سیاسی به بحران و رکود اقتصادی ایتالیا دامن بزند. ایتالیا چهارمین اقتصاد بزرگ اروپا و هشتمین اقتصاد بزرگ جهان به شمار می‌رود.

موفقیت چشمگیر جنبش "پنج ستاره"، که منتقد همه احزاب سیاسی اصلی و جاافتاده است، در جلب نزدیک به یک چهارم آرا از نکات جالب توجه انتخابات اخیر ایتالیا است.

بپه گریلو، کمدین ایتالیایی، رهبری این جنبش را بر عهده دارد.

آقای گریلو تصریح کرده که با هیچ یک از احزاب چپ میانه یا راست میانه برای تشکیل کابینه ائتلاف نخواهد کرد.

ایتالیا با مشکل شدید بدهی‌های دولتی، بیکاری و رکود اقتصادی روبرو است.

لوئیجی برسانی، دبیر حزب دموکرات ایتالیا، به تازگی پس از دیدار با اعضای جنبش پنج ستاره گفته بود: "تنها یک دیوانه ممکن است در این شرایط برای به قدرت رسیدن در ایتالیا بی‌تابی کند."

مطالب مرتبط