نماینده مجلس آمریکا از لاتین تبارها عذرخواهی کرد

دان یانگ، نماینده جمهوریخواه ایالت آلاسکا
Image caption آقای یانگ از سال ۱۹۷۳ تاکنون به عنوان یک نماینده جمهوریخواه در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا حضور دارد

دان یانگ، نماینده جمهوریخواه ایالت آلاسکا از لاتین تبارها و مهاجران مکزیکی مقیم ایالات متحده به علت "اصطلاح توهین آمیزی" که در یک گفتگوی رادیویی به کار برده بود عذرخواهی کرد.

آقای یانگ، ۷۹ ساله، روز جمعه (۲۹ مارس - نهم فروردین) گفت که از به کار بردن اصلاح 'وِت‌بک' (Wetback) خطاب به مهاجران مکزیکی و لاتین تبارها قصد توهین آمیزی نداشته است و صرفا از این اصطلاح به آن علت استفاده کرده که در زمان کودکی اش مفهوم توهین آمیزی نداشته است.

این اصطلاح در دهه‌های گذشته به کارگران و مهاجران عمدتا غیرقانونی لاتین تبار که در آمریکا حضور داشتند اطلاق می شد و برگرفته از عملیاتی تحت همین عنوان در سال ۱۹۵۴ بود که طی آن دولت آمریکا قصد برخورد قانونی با حدود یک میلیون مهاجر لاتین تبار را داشت.

اکنون بیش از ۵۰ میلیون لاتین تبار در آمریکا زندگی می کنند. بیش از نیمی از این جمعیت اکنون تبعه آمریکا و یا متولد خاک این کشور هستند.

سخنان آقای یانگ با واکنش سریع جامعه مکزیکی‌ها و لاتین تبارهای آمریکا روبرو شد.

جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به سخنان آقای یانگ گفت که از نظر او چنین اظهار نظری "توهین آمیز و به دور از منزلت مقامی است که آقای یانگ بر عهده دارد".

جمله کامل آقای یانگ در این مصاحبه رادیویی مضمونی چنین داشت: "ما در دهه های ۵۰ و ۶۰ این‌ها رو (wetbacks) برای چیدن گوجه فرنگی به آمریکا می آوردیم. اما حالا تمام محصول گوجه فرنگی یک مزرعه را می شود با کمک ماشین و تنها دو کارگر برداشت کرد."

آقای یانگ از سال ۱۹۷۳ تاکنون به عنوان یک نماینده جمهوریخواه در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا حضور دارد.

مطالب مرتبط