دولت برمه دخالت سربازان و پلیس در درگیری‌های جاری را رد کرد

Image caption برخورد بین مسلمانان و بودایی ها در برمه

دولت برمه گزارش هایی را که در باره دخالت سربازان ارتش و پلیس این کشور در برخوردبین بودایی ها و اقلیت مسلمان، انتشار یافته است را رد کرده است .

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد اظهار داشته است که گزارش هایی در مورد نقش دولت در این برخوردها دریافت کرده است .

به گفته این مقام ، یکی از گزارش ها حاکی است که سربازان ارتش با آن که شاهد اعمال فجیع بودایی ها علیه مسلمانان بودند هیچ اقدامی به عمل نیاوردند .

اما دولت برمه این اتهامات را بی پایه و اساس خواند و گفت که مقامات دولتی در حال گفتگو با گروه های مذهبی و مدنی برای پایان دادن به خشونت ها و باز گرداندن آرامش هستند.

در برخورد‌های خشونت بار بین مسلمانان و بودائی ها چندین مغازه و مسجد مسلمانان به آتش کشانده شد و بیش از چهل نفر جان خود را از دست دادند.

تن سن رئیس جمهوری ،آنگ سان سوچی ، رهبر حزب مخالف و و رئیس مجلس برمه آخر هفته گذشته در مورد برخوردهای فرقه‌ای یک بیانیه مشترک صادر کردند.

در این بیانیه رهبران برمه خواستار برقراری حکومت قانون در شهر میتکیلا و باز گشت هزاران نفر از آوارگان به خانه هایشان شدند.

در این بیانیه هم چنین آمده است که باید به منظور جلوگیری از برخوردهای خشونت بار فرقه‌ای در برمه سمینار و جلساتی تشکیل داد .

وی جی نامبیار ، مشاور دبیرکل سازمان ملل متحد در امور برمه، از دهکده هایی که ساکنان آن فراری شده‌اند، دیدار کرد

یک مقام ارشد پلیس برمه به بی‌بی‌سی گفته است که پلیس در حال تحقیق در مورد گزارش‌هایی است که حملات علیه مسلمانان 'خود جوش' نبوده و توسط گروه‌های سازمان یافته انجام می شوند.

با گسترش حملات به محلات مسلمان نشین در چند شهر برمه وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست