روسیه آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد

Image caption سازمان های غیردولتی به محدودیت های دولت روسیه اعتراض دارند

در پی اعتراض آمریکا به محدودیت‌هایی که دولت روسیه بر سازمان های غیردولتی اعمال داشته است، روسیه آمریکا را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده است.

آخرین اقدام روسیه که با اعتراض آمریکا و اتحادیه اروپا مواجه شد بازرسی ماموران دولتی از دفتر دیده‌بان حقوق بشر در مسکو، بود.

نمایندگانی از دادستانی و اداره مالیات به دفاتر این سازمان حقوق بشری در مسکو مراجعه و اعلام کردند که درصدد بازرسی بدون اعلام قبلی هستند.

موسسه شفافیت بین‌المللی نیز گفته است که مقامات روسی دفتر این نهاد را مورد بازرسی قرار داده‌اند. دفاتر دو سازمان غیردولتی و مدنی آلمانی در مسکو و سن پترزبورگ هم مورد بازرسی قرار گرفته‌اند .

وزارت خارجه آمریکا بازرسی از دفاتر سازمان های غیردولتی را آزار و اذیت این سازمان ها خوانده و گفته است که از این پس بودجه این سازمان ها را از طرق دیگری تامین می کند که مشمول مقررات روسیه نشود.

در واکنش به این اظهار نظر ،یک مقام وزارت خارجه روسیه موضع آمریکا را تحریک آمیز خوانده و گفته است که چنین موضعی محکوم به شکست است.

طبق قانونی که سال پیش به تصویب پارلمان روسیه رسید، تشکل‌های جامعه مدنی و سازمان‌های غیر دولتی که از خارج بودجه دریافت می‌کنند، باید به عنوان "نهادهای بیگانه" ثبت شوند. به گفته مقامات روسیه این اقدام برای جلوگیری از اثرگذاری دولت‌های خارجی در عرصه سیاسی روسیه لازم است.

براساس این قانون فعالیت های مالی این سازمان‌های غیردولتی باید حسابرسی شده و این سازمان ها باید درباره فعالیت هایشان سالانه دو بار گزارش بدهند.

تخطی از این قانون جریمه های سنگین و یا حتی مجازات تا دو سال زندان را در پی خواهد داشت.

اما بعضی از سازمان‌های غیردولتی می‌گویند به دلیل عدم امکان جذب منابع مالی لازم از روسیه ناچار به دریافت کمک‌های خارجی هستند. این سازمان ها نسبت به تصویب قانون مذکور ابراز نارضایتی کرده‌اند.

مطالب مرتبط

از بی بی سی