رویکرد دیوید کامرون، مسیحیان بریتانیا را 'نگران' کرده است

Image caption لرد کری: بسیاری از پیروان آیین مسیحیت در صداقت آقای کامرون برای حمایت از حقوق مسیحیان تردید دارند

لرد کری، اسقف سابق کانتربری، کلیسای رسمی انگلستان نخست‌وزیر بریتانیا را متهم کرده است که رویکردش نسبت به پیروان آیین مسیحیت باعث شده است مسیحیان احساس کنند که به حاشیه رانده شده‌اند.

لرد کری گفت که دیوید کامرون در جایگاهی نیست که درباره مخالفت رهبران مذهبی با سکولاریزاسیون اظهارنظر کند.

این انتقادات در واکنش به سخنان دیوید کامرون در مراسمی بود که به مناسبت عید پاک با حضور رهبران مذهبی در مقر نخست وزیری در لندن برگزار شد.

یک سخنگوی دولت بریتانیا انتقادات لرد کری را رد کرد و گفت: آقای کامرون قدردان "مشارکت و سهم قابل توجه" مسیحیت در بریتانیا است.

اما لرد کری در یادداشتی در روزنامه دیلی‌میل نوشت که به نظر می‌رسد دولت (بریتانیا) از سکولاریزاسیون فعال (جامعه) "حمایت" می‌کند.

او همچنین گفت که آقای کامرون بیش از هر سیاستمدار دیگری در عصر حاضر، زمینه‌ساز نگرانی مسیحیان شده است.

در این نوشته آمده است که بسیاری از پیروان آیین مسیحیت در صداقت آقای کامرون برای حمایت از حقوق مسیحیان تردید دارند.

لرد کری همچنین گفت که یکی از آخرین نظرسنجی ها در بریتانیا نشان داده است که "بیش از دو سوم مسیحیان احساس می کنند که بخشی از یک اقلیت مذهبی تحت محدودیت هستند."

او همچنین گفت که نسبت به پشت پرده مسائل مربوط به ازدواج همجنسگرایان "بسیار مشکوک" است. او نوشت: "به باور من خطر این است که دولت با رویکردی که نسبت به آزادی مذهبی و ازدواج در پیش گرفته است، در حال از بین بردن همبستگی تعداد قابل توجهی از مردم (با جامعه) است؛ افرادی که تنها چند سال پیش به عنوان ستون‌های جامعه در نظر گرفته می‌شدند."

با این حال، سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا این انتقادها را رد کرد و گفت: "مسیحیت نقشی حیاتی در جامعه (بریتانیا) ایفا می‌کند؛ از مدارس برجسته تحت مدیریت کلیساها تا تعداد قابل توجه فعالیت‌های خیریه‌ای که با مرکزیت کلیساها در سراسر کشور انجام می‌شود."

او اضافه کرد: "نخست‌وزیر قدردان مشارکت و سهم قابل توجهی است که مسیحیت تاکنون در کشور ایفا کرده است و همچنان ایفا خواهد کرد. به همین دلیل هم او به شدت از آن حمایت می‌کند."

سازمان جامعه ملی سکولار بریتانیا با انتقاد از رویکرد انتقادی لرد کری، از نخست‌وزیر بریتانیا خواسته است که اظهارات این مقام مذهبی را نادیده بگیرد.

کیث پورتئوس، از مدیران ارشد جامعه ملی سکولار بریتانیا گفت: "هیچ بخشی از قوانین پیشنهادی برای ازدواج همجنس‌ها، نیازمند مسیحیان یا مشارکت آنها نیست و لرد کری حق ندارد به دنبال تحمیل نظرات تبعیض‌آمیز و متعصبانه‌اش بر نظرات افکار عمومی و پارلمان بریتانیا باشد."

او گفت که بریتانیا "تنها کشور در جهان است که به اسقف‌ها اجازه داده است در پارلمان حضور داشته باشند."

مطالب مرتبط