کودتا به سبک استرالیایی

Image caption جولیا گیلارد و کوین راد، دو رقیب در حزب کارگر استرالیا (چپ). کیم بیزلی (بالا راست) و پل کیتینگ (پایین راست)

بین کشورهای دموکراتیک٬ استرالیا یکی از بیرحمانه‌ترین فرهنگ‌های سیاسی را دارد و در چارچوب آن، رهبران احزاب سیاسی از سوی هم‌حزبی‌هایشان کنار گذاشته می‌شوند. اما با توجه به شرایط چند هفته گذشته که موقعیت یک نخست‌وزیر دیگر از سوی هم‌حزبی‌هایش تهدید شد٬ آیا می‌شود گفت که استرالیا به "پایتخت کودتا" در جهان تبدیل شده است؟

نزدیک به دو هفته پیش، سرنوشت جولیا گیلارد، رهبر حزب کارگر استرالیا و نخست‌وزیر آن کشور به نتیجه یک رأی‌گیری بستگی داشت و گروهی از اعضای حزب در حال رایزنی برای جایگزین کردن کوین راد به جای او بودند. خانم گیلارد از این مرحله به سلامت گذر کرد، ولی می‌شود گفت که به نظر می‌رسد سال ۲۰۱۳ میلادی، سالی پرحادثه برای فعالان در عرصه سیاسی استرالیا باشد.

در جریان انتخابات سال گذشته که نتیجه‌اش به حکمرانی ۱۱ساله حزب کارگر استرالیا پایان داد، تری میلز انتخاب شد٬ اما فقط شش ماه در این مقام فعالیت کرد.

تد بیلیو٬ فرماندار ویکتوریا کمی بیشتر دوام آورد. او اندکی بیشتر از دو سال در این مقام بود تا آنکه در اوایل ماه مارس تصمیم گرفت پیش از آنکه بر سر یک رسوایی تحت فشار قرار بگیرد، استعفا دهد.

چند هفته پیش از آن، ایزوبل ردموند، رهبر حزب لیبرال ایالت "استرالیای جنوبی" نیز که ماجرای داوطلب‌شدنش برای آنکه پلیس بتواند با سلاح الکتریکی به او شوک وارد کند، بر سر زبان‌ها افتاده بود، قربانی یک شورش درون‌حزبی شد.

در طول سه ماه گذشته سه نفر از رهبران سیاسی استرالیا هم در سطح کشوری و هم در سطح حزبی از سمت خود کنار کشیده‌اند.

کانبرا، پایتخت استرالیا نیز نه تنها پناهگاهی امن برای جان سالم به در بردن از این کشمکش‌ها نیست، بلکه فضایی بی‌رحمانه‌تر هم بر آن حاکم است.

جولیا گیلارد، نخست‌وزیر استرالیا که تنها یک سال پیش در رقابت بر سر ماندن در مقام رهبری حزب حاکم (کارگر) برنده شد و کمتر از دو هفته پیش با یک چالش درون‌حزبی روبه‌رو بود، خود در سال ۲۰۱۰ میلادی، با وارد کردن خنجری بر پشت کوین راد، مقام او را به چنگ اورد. کوین راد روزی رئیس جولیا گیلارد بود و زمانی که گیلارد جایش را گرفت، کمتر از هزار روز از دوره اول نخست‌وزیری‌اش می‌گذشت.

Image caption چهار رهبر حزب لیبرال استرالیا (در جهت عقربه‌های ساعت از چپ)، مالکوم ترنبول، جان هاوارد، برندن نلسون و تونی ابوت

چهار سال پیش از آن، خانم گیلارد نقشی اساسی در برکناری کیم بیزلی، رهبر پیشین حزب کارگر و روی کار آمدن کوین راد ایفا کرده بود. حزب کارگر استرالیا تنها در یک دهه اخیر پنج رهبر مختلف به خود دیده است.

البته در طیف محافظه‌کار استرالیا میزان جابجایی رهبران حزب لیبرال از این هم بیشتر بوده است.

در طول شش سال گذشته، این حزب چهار رهبر مختلف داشته است؛ جان هاوارد که روزی نخست‌وزیری مقتدر بود، برندن نلسون که رهبریش دوام زیادی نداشت، مالکوم ترنبول که شدیدا بلندپرواز بود و تونی ابوت، رهبر کنونی.

رهبران استرالیایی چه در قدرت باشند، چه از مخالفان دولت، به همان اندازه از امنیت کاری خود اطمینان دارند که سرمربیان تیم فوتبال چلسی.

به همین دلیل است که گفته می‌شود کانبرا، پایتخت، می‌تواند پایتخت کودتا در بین کشورهای دموکراتیک باشد، هرچند شاید بشود همین الان هم چنین صفتی را برای این شهر در نظر گرفت.

از نگاه بیرونی، نرخ بالای تلفات سیاسی در احزاب سیاسی استرالیا به نظر گیج‌کننده می‌رسد. استرالیا از سه بحران جهانی اقتصادی اخیر جان به در برده و برای ۲۲ سال پیاپی رکود اقتصادی نداشته است. اما چرا سیاستمدارانی که در کسب این دستاوردهای ملی نقش داشته‌اند، این گونه غیرقابل انعطاف هستند؟

اول از همه اینکه نوعی بیرحمی در عرصه سیاست استرالیا وجود دارد که حتی سیاستمداران پوست‌کلفت آمریکایی و بریتانیایی را هم متعجب می‌کند.

در طول ۱۱۳ سال تاریخ حزب کارگر بریتانیا هیچگاه کسی در حزب زیر پای رهبر را خالی نکرده است، اما احساساتی بودن و ملاحظه‌کاری جایی در حزب کارگر استرالیا ندارد. در یکی از بیرحمانه‌ترین موارد، شب انتخابات در سال ۱۹۸۳ میلادی، اعضای حزب، بیل هیدن، رهبر خود را کنار گذاشتند و باب هاوک، نماینده تازه‌وارد پارلمان را جایگزین او کردند.

پس از هشت سال نخست‌وزیری، هاوک خودش هم قربانی همین سیاست شد. هیاتی از وزراء از جمله گرت اوانز، وزیر امور خارجه او را مجبور به استعفا کردند و بعد پل کیتینگ که شش ماه پیش از آن در رقابت برای رهبری پا به عرصه سیاست گذاشته ولی شکست خورده بود، وارد میدان شد.

Image caption رهبران احزاب رو در روی هم. هرچند تهدید اصلی علیه رهبر هر حزب از سوی حزب خود آنهاست

هاوک با شخصیتی جذاب و مردمی٫ محبوب‌ترین نخست‌وزیر استرالیا بود، اما این رابطه عاشقانه هم با سنگدلی هرچه تمام‌تر به پایان رسید. هاوک با چهار پیروزی پیاپی حزب کارگر را رهبری کرد٬ اما کیتینگ به عنوان کسی شهرت دارد که توانست حزب را در صدر قدرت نگه دارد.

نفوذ دلالان قدرت که اصطلاحا "مردان ناشناخته" توصیف می‌شوند نیز عرصه سیاست استرالیا را از سایر کشورها متمایز می‌کند.

در حوزه‌های انتخاباتی استرالیا، اعضای پارلمان به همان اندازه که از رأی‌دهندگان واهمه دارند٬ از سوی هم‌حزبی‌هایشان نیز احساس خطر می‌کنند. به عنوان مثال، در شب انتخابات در سال ۲۰۱۰ میلادی، هنگامی که پل هاوز، رهبر اتحادیه کارگران استرالیا، در یک مصاحبه دیرهنگام در تلویزیون سراسری عدم حمایت خود از کوین راد را اعلام کرد، به روشنی معلوم بود که راد قدرت را از دست خواهد داد.

Image caption باب هاوک (چپ): بعد از چهار دور پیروزی، کنار گذاشته شد

اهمیت دادن و توجه بیش از حد به افکار عمومی و نتیجه نظرسنجی‌ها هم مشکل را دوچندان می‌کند. این کلیشه سیاسی که "تنها یک نظرسنجی مهم" در کشور انجام می‌شود و فقط نتیجه همان مهم است، در کانبرا کاملا مسخره و غیرقابل قبول است.

نظرسنجی‌های هفتگی که در مجموعه روزنامه‌های فرفکس (سیدنی هرالدمورنینگ و ملبورن ایج) و استرالین منتشر می‌شود، رویدادهای خبری مهمی به شمار می‌روند.

در کشوری که رویدادهای کمی با ارزش خبری قابل توجه رخ می‌دهد، نتیجه نظرسنجی‌ها عموما عنوان اصلی نه تنها روزنامه‌ها بلکه سرخط خبرهای رادیو و تلویزیون را هم به خود اختصاص می‌دهد.

انتشار نتیجه نظرسنجی‌ها در سال ۲۰۱۰ میلادی درباره کوین راد منجر به سقوط او شد. در این نظرسنجی‌ها او در جایگاه متوسطی قرار داشت. پس از آن، راد که روزی از او به عنوان رهبری قابل یاد می‌شد، دیگر حتی نتوانست وارد رقابت‌های انتخاباتی دیگر شود.

در عین حال، با در نظر داشتن تاثیر خبرهای ۱۴۰ کاراکتری توئیتر می‌شود گفت که سیاست استرالیا همواره در نقطه جوش قرار داشته است. به ویژه آن که با توجه به کمبود خبرهای داغ دیگر، شایعه‌پراکنی درباره پشت‌پرده‌های سیاسی همیشه از سرگرم‌کننده‌ترین رویدادهای این کشور بوده است.