پاپ فرانسیس در مراسم عید پاک برای صلح در جهان دعا کرد

Image caption پاپ فرانسیس پس از برگزاری مراسم عید پاک

پاپ فرانسیس، رهبر جدید کاتولیک‌های جهان اولین مراسم عید پاک خود را در فضای باز و در حالی که ده ها هزار نفر در میدان سن پیتر واتیکان در رم حضور داشتند، برگزار کرد.

پاپ فرانسیس گفت"مسیح صلح ماست و از طریق او ما درخواست صلح برای تمام جهان داریم."

پاپ سپس از مناطق بحران زده دنیا یک یک نام برد و آرزوی برقراری صلح در این مناطق راکرد.

"صلح برای خاورمیانه و به ویژه بین اسرائیلی ها و فلسطینیان که در تلاش برای یافتن راه آشتی هستند. امید به آن که باردیگر با میل و شجاعت مذاکرات را از سر گیرند تا برای مناقشه‌ای که خیلی به درازا کشیده شده راه حلی پیدا کنند."

پاپ سپس برای عراق و سوریه دعا کرد: "صلح برای عراق، امیدواریم که به تمام خشونت ها خاتمه داده شود و بیش از همه برای سوریه عزیز که مردمش را جنگ پراکنده ساخته و برای بسیاری از آوارگانی که در انتظار کمک و آرامش اند، آرزوی صلح داریم ."

پاپ سپس در مورد سوریه گفت: "چه قدر خون باید ریخته شود و چه قدر مصیبت باید تحمل شود تا به یک راه حل سیاسی دست پیدا کرد."

پاپ هم چنین برای شبه جزیره کره آرزوی صلح کرد.

خبرنگار بی بی سی می گوید که بعد از عید پاک، پاپ باید به بسیاری از مسائلی که کلیسای کاتولیک با آن روبروست رسیدگی کند از جمله کاهش بوروکراسی در واتیکان، اتهامات فساد و سوء استفاده جنسی بعضی از کشیش ها که بسیاری را نسبت به کلیسای کاتولیک بد بین کرده است.

خبرنگار بی بی سی در رم می گوید که پاپ فرانسیس از همان آغاز کار روشی متفاوت از رهبران پیشین کلیسای کاتولیک در پیش گرفت که برای محافظه کاران چندان خوش آیند نیست.

او در یک آئین مذهبی در یک زندان بزهکاران جوان، پای دوازده بزهکار جوان و دو دختر و دو مسلمان را شست و بوسید.

ریشه این آئین در روایتی است که گفته می شود عیسی مسیح قبل از مصلوب شدن به نشانه خدمت پای حواریون خود را شست وبوسید.

در بریتانیا نیز جاستین ولبی سراسقف جدید کانتربوری ضمن سخنانی در مراسم عید پاک گفت که نباید از رهبران یک قهرمان ساخت و چشم امید خود را برای حل تمام مسائل جامعه تنها به آنها دوخت.

سراسقف کانتربوری هم اولین مراسم عید پاک خود را در کلیسای کانتربوری برگزار کرد.

مطالب مرتبط

از بی بی سی