مارس؛ 'مرگبارترین ماه' درگیری‌ها در سوریه

Image caption کشورهای غربی به دنبال تجهیز و آموزش شبه نظامیان هستند

گزارش فعالان سوری، حاکی از این است که در ماه مارس سال ۲۰۱۳ میلادی بیش از شش هزار نفر در درگیری های بین مخالفان و دولت سوریه کشته شده اند و این ماه "مرگبارترین ماه" از آغاز درگیری ها در دو سال پیش شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکزش در بریتانیاست، می گوید که در ماه گذشته میلادی (مارس) ۶۰۰۵ نفر در سوریه کشته شده‌اند.

بنا به گزارش آنها، ۲۹۱ نفر از کشته شده ها زن بودند، ۲۹۸ نفر کودک، ۱۴۸۶ نفر از مخالفان مسلح دولت و نظامیانی که به مخالفان پیوسته اند و ۱۴۶۴ نفر هم از نیروهای دولتی بوده اند.

بقیه کشته شدگان را غیرنظامیان و شبه نظامیانی تشکیل می دهند که هویتشان مشخص نشده است.

این گروه که مخالف دولت بشار اسد است، می گوید که تعداد کل کشته شده های درگیری با دولت بشار اسد، بیش از آن چیزی است که اعلام می شود و تعداد کشته ها را حدود ۱۲۰ هزار نفر تخمین می زند.

رئیس این گروه می گوید که در بسیاری از مواقع، تعداد دقیق کشته شده ها را نمی توان شمرد. او گفت که در این مواقع آنها تخمین‌هایشان را وارد آمار رسمی نمی کنند.

رقم رسمی کشته شده ها به روایت این گروه ۶۲۵۵۴ نفر است.

سازمان ملل متحد اما تعداد کشته ها را بیش از هفتاد هزار نفر عنوان می کند.

اهرم فشار غرب

فعالیت سازمان های حقوق بشری مستقل و روزنامه نگاران در سوریه محدود شده است و همین امر کار آمارگیری در سوریه را مشکل کرده است.

دو سال پیش که اعتراض ها شروع شد، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، گناه درگیری‌ها را به گردن خارجی ها و از جمله القاعده انداخت.

از زمانی هم که اعتراض ها به جنگ داخلی بدل شد، گروه های جهادی در تعداد کم اما موثر وارد کشور شدند و به جنگ پرداختند.

حال دولت سوریه مکرر می گوید که در حال جنگ با "گروه های تروریستی مسلح" است.

جرمی بوئن، سردبیر بخش خاورمیانه در بی بی سی می گوید با ادامه درگیری ها در سوریه، بریتانیا، فرانسه و آمریکا بیشتر به این نتیجه می رسند که باید مسلح کردن و آموزش دادن مخالفان را آغاز کنند.

بریتانیا پیش بینی کرده که از اواخر سال گذشته به این طرف، ایران و روسیه که از متحدان سوریه هستند، کمک های نظامی و مالی بیشتری به سوریه ارائه می دهند.

جرمی بوئن می گوید که همین تصور باعث شده است تا بریتانیا و فرانسه از اعضای اتحادیه اروپا بخواهند تا منع فرستادن سلاح به سوریه را بردارند.

به گفته او، کمک های نظامی و غیرنظامی به مخالفان می تواند اهرم فشار به غرب بدهد.

منابع دیپلماتیک می گویند که غربی ها می خواهند تا آداب نظامی در میان شبه نظامیان را تغییر دهند تا به قوانین جنگ و حقوق بشر احترام بگذارند.

مطالب مرتبط