هند ممنوع الخروجی سفیر ایتالیا را لغو کرد

Image caption دادگاه عالی هند گفته بود که به دانیل مانچینی اعتماد ندارد

در پی بازگشت دو افسر نیروی دریایی ایتالیا به هند که متهم به قتل دو ماهیگیر هندی هستند، دادگاه عالی هند ممنوعیت خروج سفیر ایتالیا از هند را لغو کرد.

حدود سه هفته پیش در پی قتل دو ماهیگیر هندی توسط دو افسر نیروی دریایی ایتالیا و محاکمه آنان تنش دیپلماتیک میان دهلی و رم بالا گرفت.

پس از اینکه این دو افسر با میانجی‌گری سفیر ایتالیا در دهلی به طور مشروط به کشورشان بازگشتند، ایتالیا از بازگرداندن آنها به هند سر باز زد. پس از آن بود که بحران روابط میان دو کشور به اوج رسید و دادگاه عالی هند دانیل مانچینی، سفیر ایتالیا را ممنوع الخروج کرد.

اما دو هفته پیش دولت ایتالیا اعلام کرد که ضمانت های لازم را درباره رعایت حقوق این دو نظامی از هند دریافت کرده و به همین دلیل این دو افسر را به هند بازگرداند.

ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه متهم هستند که در فوریه ۲۰۱۲ در حین حفاظت از یک نفتکش ایتالیایی در سواحل کرالا، دو ماهیگیر هندی را هدف گلوله قرار داده اند.

این دو نفر می گویند که ماهیگیران را با دزدان دریایی اشتباه گرفته بودند.

هند در فوریه ۲۰۱۳ به این دو شهروند ایتالیایی اجازه داد برای حضور در انتخابات سراسری در ایتالیا از هند خارج شوند و به کشورشان بازگردند. به شرط آنکه پس از پایان انتخابات برای ادامه محاکمه شان دوباره به هند بازگردند.

Image caption ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه با هواپیمایی نظامی راهی هند شدند

اما دولت ایتالیا پس از خروج این دو شهروندش از هند اعلام کرد که آنها به را هند باز نخواهند گرداند و گفت که آنها در ایتالیا محاکمه می شوند.

این اقدام واکنش تند هند را به همراه داشت و مانموهان سینگ نخست وزیر این کشور به ایتالیا درباره عواقب این کار هشدار داد.

دیوان عالی هند نیز سفیر ایتالیا را ممنوع الخروج کرد و به همه فرودگاه ها درباره جلوگیری از خروج او از کشور هشدار داده شد.

ایتالیا با اعتراض به این اقدام آن را نقض قراردادهای بین المللی دانسته است.

کمی بعد نهایتا دولت ایتالیا پذیرفت که متهمان به هند بازگردانده شوند.

بنا بر بیانیه دفتر نخست وزیری ایتالیا، این دو افسر نیروی دریایی در جلسه ای با نخست وزیر و وزیران موافقت خود را با بازگشت به هند اعلام کردند.

جورجیو ناپولیتانو، رئیس جمهوری ایتالیا ضمن اعلام حمایت از این دو نظامی، از مسئولیت پذیری آنها قدردانی کرد.

روز سه شنبه، ۲ آوریل دادگاه عالی هند از دولت خواست که یک دادگاه ویژه برای محاکمه این دو برگزار کند.

قرار است محاکمه آنها از روز ۱۶ آوریل از سر گرفته شود.

ماسیمیلیامو لاتوره و سالواتوره گیرونه روز ۲۲ مارس همراه با استفان دی میستورا، معاون وزیر خارجه ایتالیا با هواپیمایی نظامی راهی هند شدند.

مطالب مرتبط