ازبکستان اجازه انتقال برخی کالاهای ایرانی را به نمایشگاه دوشنبه نداد

Image caption در تاجیکستان در طول ده سال اخیر نمایشگاههای زیاد کالا و محصولات تولیدی شرکتهای مختلف ایرانی دایر شده است

مسئولان گمرک ازبکستان یکی از چهار کامیون حامل مواد لازمه برای نماشگاه نوروزی در دوشنبه را "مواد نظامی" عنوان کرده و در مرز آن کشور نگه داشته‌اند.

در این باره مسئولان نمایشگاه ملی ایران در دوشنبه خبر دادند.

به گفته آنها مقامات ازبک مقداری از کالاهای ایرانی را که قرار بود توسط کامیون از قلمرو ازبکستان به تاجیکستان انتقال و در نمایشگاه ملی ایران در دوشنبه به نمایش درآید، مصادره کرده‌اند.

محمد عمرانی، یک مسئول برگزاری نمایشگاه‌های ملی ایران در دوشنبه روز سه‌شنبه‌ ۲ آوریل (۱۳ فروردین) گفت که مواد مصادره شده که از سوی مقامات ازبک "نظامی" عنوان شده، کفشهایی برای ساختمانچیان بوده است.

آقای عمرانی گفت: "هرچند مدارک ضروری برای انتقال این کالا کاملاً درست بود و کارمندان مسئول ازبکستان حق باز کردن بسته‌بندی های کالا را نداشتند، ولی آن را باز کرده و موزه‌های معمولی را چون مواد نظامی حساب کردند. مواد باقی با تاخیر ۲۰ روزه به تاجیکستان رسید. این عمل ازبکها به شرکتها و ما حدود ۴۰ هزار دلار خسارات وارد کرد."

آقای عمرانی می‌گوید که نخستین بار نیست که در انتقال کالا از ایران به تاجیکستان در قلمرو ازبکستان مشکل ایجاد می‌شود.

او افزود: "مشکلات با انتقال کالای ایرانی در قلمرو ازبکستان بسیاری از مسئولان شرکتهای ایرانی را وادار می‌کند از فرستادن کالاها به تاجیکستان خودداری کنند."

Image caption آقای عمرانی گفت که این عمل ازبکستان به آنها و شرکتهای خصوصی حدود 40 هزار دلار خسارات وارد کرد

آقای عمرانی گفت، این دشواریها باعث شده که عده‌ای از شرکتهای ایرانی با وجود نا امنی کالاهای خود را توسط قلمرو افغانستان به تاجیکستان منتقل کنند.

این نماینده نمایشگاه ایران در تاجیکستان گفت که به این خاطر تجار به بنیاد راه آهنی که قرار است چهار کشور منطقه، یعنی ترکمنستان، افغانستان، تاجیکستان و ایران را به هم متصل کند، خیلی خوش‌بین هستند.

این در حالیست که در سه سال گذشته بیش از پنجاه شرکت ایرانی در تاجیکستان نمایندگیهای خود را باز کرده‌اند. ایران به گفته وزارت اقتصاد تاجیکستان یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران در اقتصاد این کشور است.

برای بار نخست نیست که تجار و شرکتهای اقتصادی برای انتقال کالاهای خود به تاجیکستان در قلمرو اوزبکستان با مشکلات روبرو می‌شوند.

وابستگی ارتباطاتی تاجیکستان در زمینه برآمد و درآمد کالاهایش توسط راههای زمینی از طریق قلمرو کشور همسایه که روابط دیپلماتیک با آن سرد است، برای تاجیکستان طی ده‌ساله اخیر به صورت افزاینده مشکلساز بوده است.

در همین حال یکی از مقامات بلندپایه وزارت دفاع تاجیکستان نیز در جلسه‌ای ابراز داشته است که بیرون شدن ازبکستان از عضویت سازمان پیمان امنیت دسته جمعی انتقال کمکهای نظامی از خارج به تاجیکستان را دشوار کرده است.

در ده سال اخیر مقامات دو کشور بر سر مشکلات انتقال گاز از ازبکستان به تاجیکستان و یا گیر کردن واگونها و کامیونهای حامل کالاها برای تاجیکستان در قلمرو ازبکستان بحثهای زیادی کرده‌اند.

کارشناسان خسارات وارده از این معامله به اقتصاد تاجیکستان را هنگفت می‌خوانند.

به ویژه قطع حرکت قطارها از ازبکستان به جنوب تاجیکستان از پاییز سال ۲۰۱۱ خسارات هنگفتی به وضع اقتصاد و اجتماعی مردم ولایت ختلان وارد کرده است.

با این وجود اخیراً رئیس جمهوری تاجیکستان وزارت خارجه این کشور را دستور داده است که در کنسپسیون/برنامه جدید درباره سیاست خارجی این کشور بهبود روابط با کشور همسایه ازبکستان را که سالهاست با تاجیکستان میانه‌ خوبی ندارد، از اهداف محوری پندارد.

مطالب مرتبط