بازار داغ جراحی بزرگ کردن پستان در آمریکا

روش جدید کار گذاشتن پروتز پستان
Image caption ابداع شیوه های نوین جراحی پلاستیک پستان در افزایش تقاضا برای این عمل موثر بوده است

بر اساس آمار جدیدی که توسط انجمن بین المللی جراحان پلاستیک منتشر شده، به نظر می رسد علی رغم بحران اقتصاد جهانی، عملهای جراحی گران قیمت زیبایی از هر زمان دیگری پر طرفدار تر هستند. در این میان ایالات متحده آمریکا در جراحی بزرگ کردن پستان، در مقام اول قرار گرفته است.

Image caption دکتر بایرون پویندکستر، جراح پلاستیک:"ما می توانیم از یک شکاف نسبتا ً کوچک، تقریبا ً حدود ۴ سانتی متری، پروتز را به طور کامل وارد پستان کنیم، با کمترین فشار تمام این پروتز در داخل پستان قرار می گیرد"

علی رغم ابداع شیوه های نوین جراحی پلاستیک و ارتقای کیفیت پروتزهای بکار رفته جراحی بزرگ کردن پستان هنوز با مخاطرات بالقوه زیادی همراه است. برخی از منتقدین می گویند متقاضیان این عملها آنطور که باید در جریان این مخاطرات قرار نمی گیرند.

فلورانس ویلیامز، نویسنده کتاب "تاریخ طبیعی و غیر طبیعی پستانها" در این خصوص به بی بی سی فارسی گفت: "من فکر می کنم صنعت جراحی پلاستیک با مهارت زیادی موفق شده پروتزهای پستان و جراحی بزرگ کردن پستان را به عنوان عملهای ساده و بی خطر جلوه دهد، چیزی شبیه تزریق بوتاکس یا رنگ کردن موی سر که ظاهر شما را جذابتر میکند. تصور نمی کنم این درک عمومی وجود داشته باشد که اینها جراحی های جدی هستند و با مخاطرات ذاتی خودشان همراه اند. به عنوان مثال اکثر مردم نمی دانند یک پنجم زنان جراحی شده ناچارند به خاطر اختلالات بعدی، طی سه سال پس تاریخ جراحی شان دوباره زیر تیغ جراحی بروند."

Image caption فلورانس ویلیامز:"از هر ۶ زنی که این عمل را انجام می دهد، یک نفر حس لامسه اش را در نوک سینه هایش از دست می دهد"

انگیزه همه از انجام این عمل صرفا زیباتر شدن نیست. بارداری و شیر دادن نوزاد و کاهش وزن می توانند موجب افتادگی و چروک خوردگی پستان ها شوند.جراحی بزرگ کردن پستان این عوارض را بر طرف می کند، اما آیا خانمها بعد از این عمل، حس درونی بهتری هم نسبت به خودشان و اندامشان دارند؟

دیانا زاکرمن، رئیس مرکز ملی تحقیقات زنان و خانواده در صندوق پیشگیری و درمان سرطان چنین اعتقادی ندارد. خانم زاکرمن به بی بی سی فارسی گفت: "عزت نفس مثل مدل مو نیست که یک روز خوب و یک روز بد باشد. ممکن است از آرایش موهایتان یک روز حس خوب و روز دیگری حس بدی داشته باشید، اما این حس درونی شما نسبت به خودتان را واقعا ً عوض نمی کند. تحقیقات علمی که در خصوص جراحی زیبایی و از جمله جراحی بزرگ کردن پستان انجام شده نشان می دهد مردان و زنانی که این جراحی ها را انجام داده اند، معمولا نسبت به عضوی که عمل کرده اند حس بهتری دارند، مثلا اگر پستانهایشان بزرگتر شده، ممکن است حس سکسی تری داشته باشند و فکر کنند پستانهایشان قشنگتر به نظر می آیند، اما این امر واقعا آن حس بنیادی که نسبت به هستی خودشان دارند را تغییر نمی دهد."

با توجه به اینکه در سالهای اخیر صنعت سینما و مد تا اندازه زیادی از تبلیغ پستان های بزرگ فاصله گرفته اند، چه عوامل اجتماعی بازار این عمل جراحی را اینطور داغ نگه داشته اند؟

فلورانس ویلیامز اعتقاد دارد صنعت پورنوگرافی در ایجاد تقاضا برای این عمل جراحی نقش مهمی ایفا می کند. خانم ویلیامز می گوید: "من فکر می کنم شکی نیست که ما با فرهنگی زندگی می کنیم که پستان در آن یک اشتغال فکری دائمی محسوب می شود. در برخی از حوزه ها این اشتغال فکری کمتر شده مثلا ستارگان سینما دیگر مثل قبل پستانهای درشتی ندارند. اما فکر می کنم پورنوگرافی یک فاکتور مهم است. بی شک تصاویر پورنو امروز بیشتر از هر زمان دیگری در دسترس هستند. من فکر می کنم جوانهای زیادی در فرایند رشدشان از طریق اینترنت با بدن انسان آشنا می شوند. دخترها و پسرها پیش از رسیدن به بزرگسالی تصویر هزاران پستان عریان را مشاهده می کنند، پستانهایی که اکثرا ً طبیعی نیستند بلکه یا عمل شده اند یا بطور دیجیتال در عکس بزرگ شده اند. در نتیجه انتظارات بزرگی هم در خود زنان ایجاد می شود و هم توسط مردان القا می شود که فرم اندام زنان باید به گونه ای خاص باشد."

Image caption دیانا زاکرمن: "عزت نفس به بزرگی یا کوچکی پستانها ارتباطی ندارد"

کارشناسان بهداشت روانی معتقدند همه آنهایی که به فکر جراحی زیبایی هستند باید اول انگیزه خود برای این جراحی را واکاوی کنند. اگر آنها تحت فشارهای اجتماعی یا محیطی به این تصمیم رسیده اند بعید است که این عمل جراحی کیفیت زندگی شان را بهبود ببخشد. اما اگر این تصمیم را با اطلاع از همه مخاطرات و واقعا برای حس بهتر شخص خودشان اتخاذ کرده اند نتیجه ممکن است چه به لحاظ روانی و چه به لحاظ جسمی مثبت تر باشد.

مطالب مرتبط