آغاز مبارزات انتخاباتی برای تعیین جایگزین هوگو چاوز

Image caption انریکه کاپریلس پیشتر با آقای چاوز نیز رقابت کرده بود.

نیکلاس مادورو و انریکه کپریلس دو رقیب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا رسما مبارزات انتخاباتی خود را برای تعیین رییس جمهوری آینده ونزوئلا آغاز کرده اند.

نیکلاس مادورو که رییس جمهوری موقت ونزوئلاست مبارزات انتخاباتی خود را در شهر سابانتا دبارینس زادگاه هوگو چاوز رییس جمهوری سابق این کشور آغاز کرده است.

آقای چاوز حدود یک ماه پیش بعد از مدت ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان درگذشت.

انریکه کاپریلس از مخالفان دولت ونزوئلا پیشتر با آقای چاوز نیز رقابت کرده بود و انتخابات را به او واگذار کرده بود.

آقای مادورو و کاپریلس هر دو در اولین روز مبارزات انتخاباتی شان در برابر ده ها هزار نفر سخنرانی کرده اند.

آقای مادورو وعده داده که برنامه اصلاحات اجتماعی آقای چاوز را ادامه خواهد داد.

انریکه کاپریلس نیز دولت را متهم کرده که برای حفظ قدرت به هر ابزاری متوسل خواهد شد و از حامیانش خواسته که روز دهم آوریل پای صندوق های رای حاضر شوند.

آقای کاپریلس در برابر ده ها هزار نفر از حامیانش در شهر ماتورین گفت: "هرچه دارم قدرت مردم است، دادگاه ها از من حمایت نمی کنند."

انریکه کاپریلس از حامیانش خواست که "مبارزه انتخاباتی را به خانه ها و محله هایشان ببرند."

اگرچه مبارزات انتخاباتی تازه رسما آغاز شده اما دو رقیب از زمان مرگ آقای چاوز در پنجم ماه مارس عملا مبارزات خود را آغاز کرده بودند.

Image caption آقای مادورو وعده داده که برنامه اصلاحات اجتماعی آقای چاوز را ادامه خواهد داد.

آقای مادورو در یکی از سخنرانی های تازه خود گفته چرا تصمیم گرفته مبارزات انتخاباتی اش را در ایالت زادگاه هوگو چاوز آغاز کند: "ما اینجاییم که تعهدمان را به خاکی که او برآن متولد شد نشان دهیم. ما مردم را سرخورده نمی کنیم و برای ساخت سوسیالیسم تا آخر راه خواهیم رفت."

آقای مادورو به رای دهندگان یادآوری کرد که او انتخاب آقای چاوز برای ادامه اصلاحات اجتماعی بوده است: "می توانیم با صدای رسا بگوییم مردم ما هیچ گاه به هوگو چاوز خیانت نکردند. ما هیچ وقت او را مایوس نکردیم. این مردم برای ادامه انقلاب و میراث تاریخی که از او به جا مانده آماده اند."

قرار است آقای مادورو بعد از این نخستین سخنرانی ها همان مسیری را در ادامه مبارزات انتخاباتی طی کند که هوگو چاوز تابستان گذشته در رقابت با آقای کاپریلس طی کرده بود.

ایرنه کسلی خبرنگار بی بی سی در کاراکاس می گوید با این که بعد از دو دهه اولین مبارزات انتخاباتی در غیاب آقای چاوز برگزار می شود هنوز هم حضور او در مبارزات انتخاباتی غلبه دارد.

آقای مادورو مرتبا پای آقای چاوز را در سخنرانی های خود پیش می کشد و خود را مرید و فرزند رییس جمهوری درگذشته ونزوئلا خوانده است، در حالی که آقای کاپریلس به حامیان خود گفته نیکلاس مادورو به کارآمدی هوگو چاوز نیست.

انریکه کاپریلس درعین حال بر ناامنی در کشور نیز متمرکز شده و می گوید دولت نتوانسته یک طرح برای "مقابله با خشونت و اعطای آرامش به ونزوئلایی ها" ارائه کند.

به گفته نستور رورول وزیر کشور ونزوئلا در سه ماهه اول سال جاری میلادی، ۳۴۰۰ فقره قتل در کشور رخ داده است.

نظرسنجی ها حاکی از آن است که آقای مادورو حدود ۱۴ درصد از رقیب خود پیش است و پنج نامزد دیگر در این انتخابات نیز در قفای دو رقیب اصلی در حرکتند.