آمریکا از خود و متحدش دربرابر کره شمالی "دفاع می کند"

Image caption کره شمالی از مانورهای سالانه آمریکا و کره جنوبی خشمگین است.

آمریکا از خود و متحدش در برابر تهدیدات کره شمالی دفاع خواهد کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به تهدیدات کره شمالی در یک کنفرانس خبری در کره جنوبی گفت کشورش از کره جنوبی که متحد پیمانی آمریکاست در مقابل کره شمالی دفاع می کند.

کره شمالی که در فوریه سومین آزمایش هسته ای خود را انجام داده از تحریم های سازمان ملل متحد و مانورهای سالانه آمریکا و کره جنوبی خشمگین است.

آقای کری تازه ترین تهدیدات دولت کره شمالی را "غیرقابل قبول" خوانده است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا گفته بود دو موشک زمین به هوا "به منظور مقابله با تهدیدات موشکی" علیه آمریکا یا متحدانش در منطقه مستقر شده اند.

روز سه شنبه پیونگ یانگ اعلام کرد می خواهد کار در مجتمع هسته ای یونگ بیون را از سربگیرد.

"بحرانی که از حد گذشته است"

در همین حال بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بحران کره شمالی «از حد گذشته است».

گفته های دبیر کل سازمان ملل متحد پس از آن صورت گرفت که پیونگ یانگ اعلام کرد قصد دارد کار در مجموعه‌ هسته‌ای اصلی یونگ بیون را از سر بگیرد.

آقای بان کی‌مون که در کتفرانسی خبری طی دیدار از اندورا سخن می‌گفت خواهان مذاکره فوری با کره شمالی شد.

کره شمالی از تصویب تحریم‌های سازمان ملل و رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی به خشم آمده است.

آقای بان کی‌مون گفت «باید اوضاع آرام گیرد. نیازی نیست کره شمالی خود را با جامعه بین المللی در حالت رویارویی ببیند. تهدیدهای هسته‌ای بازی نیستند».

پیش‌تر، سخن‌گوی وزارت خارجه کره جنوبی گفت «اگر حقیقتا کره شمالی در پی فعال کردن دوباره راکتوری باشد که برای شش سال کنار گذاشته بود، جای تأسف فراوان است».

هونگ لی، سخن‌گوی وزارت خارجه چین، خواستار خویشتن‌داری همه‌ی طرف‌ها برای حل این وضعیت «پیچیده و حساس» شد.

چند هفته تهدیدهای لفظی و تقریباْ هر روزه کره شمالی، تنش را در شبه‌ جزیره کره به بالاترین حد خود در چند سال اخیر رسانده است.

سئول و ایالات متحده هشدار داده‌اند که پاسخ هر تحریک نظامی «سریع و سخت» خواهد بود.

جی کارنی، سخن‌گوی کاخ سفید گفت تصمیم برای بازگشایی رآکتور یونگ بیون «نشانه دیگری» از نقض تعهدات بین المللی از سوی کره شمالی است.

ایالات متحده از چین و روسیه خواست بر روی پیونگ یانگ فشار بیاورند تا تصمیم خود را درباره یونگ بیون تغییر دهد.

در همین حال، وزارت خارجه روسیه درباره بالاگرفتن تنش در شبه جزیره کره هشدار داده است.

گرگوری لوگوینوف، سخن‌گوی وزارت خارجه روسیه گفت: «هدف اصلی پرهیز از سناریوی تقابل نظامی است. قابل قبول نیست که وضعیت کنونی در شبه جزیره کره بهانه‌ای برای دستیابی قدرتی به اهداف نظامی و سیاسی‌اش شود».

لوسی ویلیام‌سون، خبرنگار بی بی سی در سئول گفت یونگ بیون در گذشته اهرم فشار مؤثری در دست کره شمالی بوده است.

این مجموعه به پیونگ یانگ این امکان را می‌دهد که به دو شیوه بمب هسته‌ای بسازد: تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم و رآکتور هسته‌ای که سوخت مصرف‌شده‌ آن می‌تواند به پلوتونیوم تبدیل شود.

خبرنگاران می‌گویند بازگشایی این مجموعه به حکومت کره شمالی کارت‌های زیادی برای بازی می‌دهد: مواد زیادی برای برنامه هسته‌ای‌اش تأمین می‌کند و هم‌چنین توجه جهان را را به چگونگی توقف آن دوباره معطوف خواهد کرد.

برج خنک‌کننده در این تاسیسات بعدها ویران شد ولی سپس قرار برای خلع سلاح نادیده گرفته شد.

یکی از دلایلی که این توافق از بین رفت این بود که ایالات متحده باور نداشت که پیونگ یانگ کاملاْ همه تأسیسات هسته‌ای خود را گزارش کرده است. این بدگمانی بعدها وقتی در سال ۲۰۱۰ افزایش یافت که کره شمالی از یک تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در یونگ بیون برای زیگفرید هکر، دانشمند آمریکایی، پرده برداشت.

در حالی که به نظر می‌رسید که این تأسیسات برای تولید برق است، آقای هکر گفت این تأسیسات می‌تواند به اسانی به کار غنی‌سازی اورانیوم در درجه بالا برای ساخت بمب بیاید.