صندوق بین‌المللی پول: رفع مشکلات قبرس به تحمل زیاد مردم نیاز دارد

Image caption مردم قبرس علیه برنامه های ریاضت اقتصادی راهپیمایی کرده اند. بر روی این پارچه نوشته شده است 'نه گفتن به امپریالیسم تنها راه حل برای قبرس است'

صندوق بین‌المللی پول گفته است که برطرف شدن اوضاع سخت اقتصادی در قبرس نیازمند تلاش و تحمل بیشتر مردم آن کشور است.

دولت قبرس اعمال یک برنامه ریاضت اقتصادی را تقبل کرده است که به تزریق ده میلیارد یورو به اقتصاد آن کشور خواهد انجامید.

از این مبلغ، یک میلیارد یورو توسط صندوق بین‌المللی پول تامین خواهد شد.

از جمله تغییراتی که اعمال خواهد شد، افزایش مالیات بر سود بانکی به میزان ۳۰ درصد سود و افزایش مالیات‌های تجاری به میزان ۱۲.۵ درصد است.

هریس جرجیادیس، وزیر دارایی جدید قبرس در اولین روز کار خود گفته است که کشورش مصمم به اجرای کامل تعهدات بین المللی خود است.

برنامه دولت برای دو بانک بزرگ قبرس سبب زیان مالی افرادی خواهد شد که سپرده های بزرگی در این دو بانک دارند.

طبق برنامه دولت، افرادی که بیش از ۱۰۰هزار یورو در بانک قبرس و بانک لایکی سرمایه دارند رقمی تا ۶۰ درصد سپرده خود را از دست خواهند داد.

بانک لایکی تعطیل خواهد شد و سپرده های افرادی که کمتر از ۱۰۰هزار یورو در آن بانک سپرده دارند به بانک قبرس منتقل خواهد شد.

با این حال، صندوق بین المللی پول گفته است که قبرس برای مقابله با بحران بدهی ها، باید هزینه های دیگر را به میزان ۴.۵ درصد تولید ناخالص داخلی آن کشور کاهش دهد.

نیکوس آناستازیادس، رییس جمهور قبرس هشدار داده است که کشورش با روزهای سختی روبرو خواهد بود و خروج از شرایط دشوار به تلاش دسته جمعی مردم نیاز دارد.

قبرس پنجمین کشور عضو حوزه یورو است که از اتحادیه اروپا کمک مالی درخواست کرده است.

پیش از این، دولت‌های یونان، ایرلند، پرتغال و اسپانیا نیز برای مقابله با بحران بدهی های خود وام‌های کلانی دریافت کرده اند.

مطالب مرتبط