اعتراض عفو بین‌الملل به قصاص فلج کردن یک جوان سعودی

Image caption براساس قانون قصاص، مجرم ۲۴ ساله سعودی با تزریق از کمر به پایین فلج خواهد شد

سازمان عفو بین‌الملل، از سازمان های معتبر مدافع حقوق بشر ، حکم مجازات فلج کردن یک جوان ۲۴ ساله سعودی را ظالمانه خوانده است.

بنا به گزارش رسانه های عربستان سعودی، علی الخواهیر، مجرم ، در سن ۱۴ سالگی در استان شرقی الاحسا از پشت به دوستش چاقو زده و او را فلج کرده بود.

او مدت ده سال در زندان بسر برده است و در صورت نپرداختن یک میلیون ریال سعودی (۲۵۰ هزار پوند) خسارت، احتمالا با تزریق از کمر به پائین فلج خواهد شد.

براساس قانون قصاص در عربستان سعودی، قربانی می‌تواند مجازاتی مشابه جرم درخواست کند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که مجازات فلج کردن این جوان به مثابه شکنجه است.

ان هاریسون، معاون بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید : " زمان آن فرارسیده که عربستان سعودی به تعهدات بین المللی خود عمل کرده و واین گونه مجازات های هولناک را از قوانین خود حذف کند."

این تازه ترین مورد از تعابیر افراط گرایانه قوانین اسلامی در عربستان سعودی است که با انتقاد جامعه بین المللی روبرو می‌شود.

به گفته سازمان عفو بین‌الملل، بر اساس قانون قصاص در عربستان سعودی، تاکنون موارد مشابهی، از جمله در آوردن چشم و دندان، اجرا شده است.

سازمان های مدافع حقوق بشر این مجازات‌ها را به مثابه شکنجه می‌دانند و از عربستان سعودی خواسته‌اند که مجازات این جوان ۲۴ ساله را اجرا نکند.

مداخله سازمان عفو بین‌الملل بی شک بار دیگر بحث و جدل در باره قوانین جزایی عربستان سعودی و نحوه اجرای عدالت در این کشور را زنده خواهد کرد.

مطالب مرتبط

از بی بی سی