کره شمالی مانع ورود کارگران کره جنوبی به خاکش شد

Image caption منطقه کی سونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، محل درآمدزایی خوبی برای این کشور است

با افزایش تنش در شبه جزیره کره ، کره شمالی مانع ورود کارگران کره جنوبی به منطقه صنعتی مشترک میان دو کشور شده است.

وزیر اتحاد کره جنوبی گفته است که کارگران این کشور توانست اند از مجموعه صنعتی کی سونگ خارج شوند، اما به آنها اجازه ورود داده نشده است.

منطقه کی سونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، محل درآمدزایی خوبی برای این کشور است. ده ها کارخانه و صدها شهروند کره جنوبی در آن فعالیت دارند و عموما معیار خوبی برای سنحش رابطه میان دو کره بوده است.

در این منطقه صنعتی که از سال ۲۰۰۲ شروع به کار کرد، بیش از ۱۰۰ کارخانه کره جنوبی فعالیت دارند و همچنین بیش از ۵۰ هزار کارگر کره شمالی در آن مشغول به کار هستند.

صدها کارگر و مدیر صنعتی اهل کره جنوبی نیز در آنجا کار می کنند که مجبورند برای گذر از مرز و وارد شدن به خاک کره شمالی هر روز اجازه ورود بگیرند.

کیم هیونگ سئوک، سخنگوی وزارت اتحاد کره جنوبی به گزارشگران گفت: "دولت کره جنوبی عمیقا از ایجاد منع ورود متاسف است و خواهان لغو بلافاصله این ممنوعیت است."

کره شمالی با از سرگیری فعالیت های هسته ای خود در ماه های گذشته نگرانی هایی را در منطقه ایجاد کرده که با واکنش شدید همسایه جنوبی اش و همچنین امریکا رو به رو شده است.

روز گذشته جان کری وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به تهدیدات کره شمالی در یک کنفرانس خبری در کره جنوبی گفت کشورش از کره جنوبی که متحد پیمانی آمریکاست در مقابل کره شمالی دفاع می کند.

Image caption پیونگ یانگ اعلام کرد می خواهد کار در مجتمع هسته ای یونگ بیون را از سر گیرد

کره شمالی که در فوریه سومین آزمایش هسته ای خود را انجام داده از تحریم های سازمان ملل متحد و مانورهای سالانه آمریکا و کره جنوبی خشمگین است.

آقای کری تازه ترین تهدیدات دولت کره شمالی را "غیرقابل قبول" خوانده است.

پیشتر وزارت دفاع آمریکا گفته بود دو موشک زمین به هوا "به منظور مقابله با تهدیدات موشکی" علیه آمریکا یا متحدانش در منطقه مستقر شده اند.

روز سه شنبه پیونگ یانگ اعلام کرد می خواهد کار در مجتمع هسته ای یونگ بیون را از سربگیرد.

در همین حال بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت بحران کره شمالی "از حد گذشته است".

گفته های دبیر کل سازمان ملل متحد پس از آن صورت گرفت که پیونگ یانگ اعلام کرد قصد دارد کار در مجموعه‌ هسته‌ای اصلی یونگ بیون را از سر بگیرد.

مطالب مرتبط