تلاش تازه اوباما برای محدودیت مالکیت اسلحه

Image caption باراک اوباما در دانشکده پلیس دنور کلورادو رو برای محدود کردن مالکیت اسلحه ستود.

باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا به ایالت کلورادو سفر کرده تا بر کنگره فشار بیاورد قانون مهار اسلحه را تصویب کند.

همزمان روز چهارشنبه در ایالت کنتیکت رأی‌گیری درباره قانون فراگیر و جدید این ایالت درباره محدودیت اسلحه انجام شد.

تدابیر به رأی گذاشته شده شامل ممنوعیت خشاب‌های جدید اسلحه با ظرفیت بالا و بررسی اجباری پیشینه همه‌ خریداران اسلحه است.

آقای اوباما شهروندان ایالت کلورادو را برای رأی دادن به اقدامات تازه در زمینه اسلحه ستایش کرد.

رییس جمهوری آمریکا گفت او به دنور، پایتخت این ایالت، آمده "زیرا کلورادو الگوی ممکن هاست".

ماه گذشته ایالت کلورادو که سابقه ای دیرینه در مالکیت اسلحه دارد محدودیت‌هایی را بر اندازه خشاب اسلحه وضع کرد و بررسی پیشینه خریداران اسلحه را اجباری اعلام نمود.

دسامبر گذشته، مردی مسلح بیست و شش نفر، از جمله بیست کودک را در دبستانی در نیو تاون، در ایالت کنتیکت کشت.

این حادثه، آتش مناقشه قدیمی بر سر مهار اسلحه در آمریکا را دوباره برافروخت.

آقای اوباما پس از دیدار از پلیس، فعالان و مقامات انتخابی دنور در دانشکده پلیس دنور، سخن می‌گفت. وی بحث طرح‌های فراگیر ملی را به میان آورد که زیر فشار لابی‌های قدرتمند اسلحه در آمریکا هنوز به جایی نرسیده‌اند.

آقای اوباما گفت: "کلورادو ایالتی قربانی دو نمونه از بدترین حوادث تیراندازی به جمع در تاریخ ماست؛ یکی چهارده سال پیش در همین ماه در کلمباین، و دیگری سال گذشته در آروا".

در سال ۱۹۹۹ مدرسه‌ای در کلمباین صحنه تیراندازی مرگبار شد و سال گذشته یک حادثه تیراندازی دیگر در یک سینما منجر به قتل دوازده نفر و زخمی شدن ده‌ها تن گردید.

آقای اوباما گفت کلورادو ایالتی "مفتخر به داشتن شکارچیان و ورزش‌کاران" است و حق مالکیت اسلحه را قدر می‌شناسد. وی در عین حال تأکید کرد که میان سنت مالکیت اسلحه در کلورادو و نیاز برای ایجاد محدودیت‌های قانونی تضادی وجود ندارد.

رییس جمهوری آمریکا گفت هواداران حق مالکیت اسلحه برای جلوگیری از تصویب قوانین جدید، به عمد "بذر ترس می‌پاشند" که دولت قصد دارد اسلحه‌ها را مصادره کند ولی "این ترس‌ها ربطی به واقعیت ندارند". او از مالکان اسلحه خواست تا برای دیگران موضوع را روشن کنند.

قرار است در ماه جاری، کتگره آمریکا قانون تازه درباره مهار اسلحه را بررسی کند.

زییس جمهوری دموکرات آمریکا هوادار سرسخت طرح جدید است ولی گروه‌های مربوط به اسلحه و متحدان اغلب جمهوری‌خواهشان در مجلس سنا گفته‌اند از تصویب این طرح جلوگیری می‌کنند.

اقداماتی که در طرح تازه در نظر گرفته شده شامل گسترش دایره بررسی پیشینه خریداران اسلحه و وضع مجازات‌های سخت‌تر برای قاچاقچیان اسلحه است.

رییس جمهوری آمریکا در دنور گفت بیشتر شهروندان آمریکا از این اقدامات حمایت می‌کنند و قانون‌گذاران باید صدای شهروندانی که آن‌ها را حمایت می‌کنند بشنوند.

آقای اوباما از هر دو طرف بحث خواست سخن کسانی را که با اسلحه تجربه‌های متفاوتی دارند بشنوند و بفهمند. وی گفت: "ما باید خود را جای یکدیگر قرار دهیم".

چند تن از کلانتر‌های ایلت کلورادو وعده داده‌اند که محدودیت‌های تصویب‌شده تازه در این ایالت را به اجرا نخواهند گذاشت. بیش از ده تن از این کلانترها پیش از آمدن آقای اوباما تجمع کردند تا بگویند قوانین تازه مؤثر و سازگار با قانون اساسی نیست.

جاستین اسمیث، کلانتر کانتی لاریمر سفر رییس جمهوری را بی‌اهمیت خواند و آن را "سیلی به صورت تمام اهالی کلورادو" توصیف کرد.

روز چهارشنبه، دانلد ویلیامز، رییس سنای کنتیکت طرح ایالتی مهار اسلحه را که روز دوشنبه پس از چند هفته مذاکره رسما علنی شد، "قوی و جامع" خواند.

وی گفت: "این پیامی است که باید در ۴۹ ایالت دیگر و در واشنگتن دی سی نیز به گوش برسد: ما می‌توانیم این کار را در این‌جا انجام بدهیم و بقیه باید در ایالت‌های خود و نیز در کنگره در سطحی ملی به انجام برسانند».

انتظار می‌رود این طرح ایالتی که مورد حمایت دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات است، رأی بیاورد. دنل مالوی، فرماندار ایالت کنتیکت وعده داده این طرح را تنفیذ و به عنوان قانون ابلاغ کند.