نمایندگان پارلمان بریتانیا: کمک‌های بلاعوض به پاکستان را افزایش ندهید

Image caption بریتانیا قصد دارد کمک‌های مالی بلاعوض به پاکستان را دو برابر کند

گروهی از نمایندگان پارلمان بریتانیا گفته‌اند تا زمانی که شهروندان ثروتمند پاکستانی از دادن مالیات در کشورشان فرار می‌کنند، دولت بریتانیا باید از ارائه کمک‌های مالی بیشتر به پاکستان خودداری کند.

کمیته توسعه بین المللی پارلمان بریتانیا گفته است که مردم بریتانیا نباید هزینه های بهداری و آموزش و پرورش در پاکستان را پرداخت کنند در حالی که خود پاکستانی‌ها، به خصوص پاکستانی‌های ثروتمند، از پرداخت مالیات به شیوه های مختلف خودداری می کنند.

اعضای کمیته از دولت بریتانیا خواسته اند که کمک‌های مالی به پاکستان را بر تلاش برای مقابله با فساد در آن کشور متمرکز کند.

دولت بریتانیا گفته است که متعهد به تلاش برای ترغیب دولت پاکستان به اصلاح نظام مالیاتی خود است. با این حال، بریتانیا قصد دارد کمک‌های مالی به پاکستان را به شدت افزایش دهد.

کمک‌های بلا عوض بریتانیا به پاکستان در سال مالی گذشته ۲۶۷ میلیون پوند (بیش از ۴۰۰ میلیون دلار) بوده است اما این رقم در سال آینده به ۴۴۶ میلیون پوند (بیش از ۶۷۰ میلیون دلار) خواهد رسید.

بدین ترتیب، پاکستان بزرگترین دریافت کننده کمک‌های مالی بریتانیا خواهد بود.

نمایندگان عضو کمیته توسعه بین المللی پارلمان بریتانیا در گزارشی گفته اند که در سال گذشته کمتر از یک درصد مردم پاکستان ( تنها ۷۶۸ هزار نفر) مالیات بر درآمد پرداخت کردند و از وزارت توسعه بین المللی، که مسئول توزیع کمک‌های خارجی بریتانیا است، به دلیل عدم تلاش کافی برای مقابله با فساد و فرار مالیاتی در پاکستان انتقاد کرده‌اند.

مالکوم بروس نماینده پارلمان از حزب لیبرال دموکرات که رییس کمیته توسعه بین المللی پارلمان است، گفته است که کمک کردن به فقیرترین قشر مردم پاکستان چیز قابل تحسینی است اما سوال اینجاست که افزایش سریع میزان این کمک‌ها در زمانی که ثروتمندترین مردم پاکستان خود مالیات پرداخت نمی کنند، چگونه قابل توجیه است.

وجید شمس الحسن، سفیر پاکستان در لندن، گفته است که میزان مالیات دریافتی در پاکستان که در سال ۲۰۰۰ میلادی تنها ۱۰۰۰ میلیارد روپیه (معادل ۶.۷۲ میلیارد پوند) بوده است، با افزایش تعداد مالیات دهندگان در سال ۲۰۱۲ به ۲۰۰۰ میلیارد روپیه رسید.

با این حال، آمار و ارقام مربوط به سال ۲۰۱۱ نشان می دهند که در آن سال حتی ۶۹% از نمایندگان مجلس سفلی و ۶۳% نمایندگان مجلس علیای پاکستان از پرداخت مالیات خودداری کردند.

مطالب مرتبط