دو نوجوان فلسطینی در کرانه باختری کشته شدند

دو نوجوان فلسطینی در جریان درگیری میان نیروی اسرائیلی و جوانان فلسطینی در شهر طولکرم در کرانه باختری به ضرب گلوله کشته شدند.

در درگیری چهارشنبه شب (۳ آوریل) گلوله به سر عمر نصر، ۱۷ ساله، اصابت کرد و او را کشت. یک روز بعد جسد نوجوانی دیگر هم پیدا شد.

ارتش اسرائیل گفته است به سوی فلسطینیانی که بمب های آتش‌زا پرتاب می کردند، آتش گشوده است.

پس از آنکه یک زندانی فلسطینی در زندان اسرائیل به دلیل ابتلا به سرطان درگذشت، فلسطینیان معترض در کرانه باختری دست به اعتراضات خیابانی زدند.

مقام های امنیتی فلسطینی به خبرگزاری فرانسه گفته اند که یک از کشته شدگان عمر نصر نام داشته و ۱۶ ساله بوده است. آنها گفته اند که نوجوان دیگر که ناجی بلبیسی نام داشته و ۱۷ ساله بوده و با عمر نصر نسبت فامیلی داشته است.

نیروهای دفاعی اسرائیل می گویند که چهارشنبه شب چندین فلسطینی به یک پست نگهبانی در نزدیکی شهرک عینف حمله کردند و نیروهای اسرائیلی در مقابل بر روی آنها آتش گشودند.

مقامات فلسطینی می گویند مسئولان زندان اسرائیل در درمان میسره ابو حمدیه که روز سه شنبه در ۶۴ سالگی درگذشت، کوتاهی کرده اند. اما اسرائیلی ها این ادعا را رد می کنند و می گویند که قرار بود او به دلیل بیماری از زندان آزاد شود.

ابوحمدیه در سال ۲۰۰۲ به جرم بمبگذاری در کافه ای در بیت المقدس دستگیر و به حبس ابد محکوم شد.

دامنه اعتراضات به الخلیل، شهری که قرار است ابوحمدیه در آن دفن شود کشیده شد و بسیاری از فروشگاه های کرانه باختری روز چهارشنبه در اعتراض به مرگ ابوحمدیه تعطیل بود.

نیروهای اسرائیلی در الخلیل معترضان را که به سوی آنان سنگ و بمب های بنزینی پرتاب می کردند، با گاز اشک آور و گلوله لاستیکی متفرق می کردند.

این درگیری را حالی رخ می دهد که قرار است، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا فردا (جمعه ۵ آوریل) به بیت المقدس و سپس رام الله برود و با رهبران اسرائیلی و فلسطینی برای از سرگرفتن مذاکرات صلح گفت و گو کند.

روز گذشته ارتش اسرائیل برای نخستین بار از زمان آتش بس میان این کشور و حماس در ماه نوامبر، به نوار غزه حمله هوایی کرد.

گروه فلسطینی حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، می گوید هواپیماهای اسرائیلی مناطق نزدیک به مرز با اسرائیل را بمباران کردند اما به کسی آسیبی نرسیده است.

ارتش اسرائیل ضمن تائید این حملات گفت که حملات هوایی در پاسخ به حمله موشکی پیکارجویان فلسطینی به اسرائیل و هدف آن "محل استقرار تروریست ها" بوده است.