کنگره ایالت کانتیکت لایحه کنترل اسلحه را تصویب کرد

Image caption یکی از طرفداران قانون منع اسلحه در ایالت مریلند

کنگره ایالت کانتیکت لایحه کنترل اسلحه را تصویب کرده که گفته می‌شود جامعترین قانونی است که در این زمینه در آمریکا وجود دارد.

این لایحه پس از آن تصویب شد که مرد مسلحی چهار ماه پیش بیست و شش نفر از جمله بیست کودک را در یک مدرسه ابتدایی در شهر نیوتن این ایالت به ضرب گلوله کشت.

این ممنوعیت تازه که تحولی تازه در کنترل اسلحه در آمریکا محسوب می‌شود، شامل ممنوعیت سلاح های جدید دارای خشاب بزرگ (بیش از ده گلوله)، بررسی سوء پیشینه در تمام خریداران اسحه، بررسی سلامت روانی برای صدور پروانه خرید تفنگ و ثبت تمام تخلفات مربوط به اسلحه می‌شود.

این لایحه هم در مجلس سنا - پس از سیزده ساعت مباحثه- و هم در مجلس نمایندگان ایالت کانتیکت به تصویب رسیده است.

سناتور دانالد ویلیامز رئیس مجلس سنای این ایالت در پایان جلسه شش ساعته مجلس نمایندگان برای تصویب قانون جدید گفت: "این الگویی تازه و تاریخی برای این کشور است؛ آن هم در زمینه ای که نمونه اعلای اختلاف نظر و تفرقه بوده است."

تصویب این لایحه در هر دو مجلس قانونگذاری ایالتی پس از هفته ها مذاکره بین رهبران دمکرات و جمهوریخواه حاصل شد که قول داده بودند پس از حادثه نیوتن تمام تلاش خود را برای ارائه لایحه ای که مورد پذیرش هر دو حزب باشد بکنند.

وصع محدودیتهایی برای خرید و حمل اسلحه پس از حادثه مدرسه نیوتن هم در سطح ایالتی هم در سطح ملی باعث بحثهای فراوانی برای کنترل اسلحه شد و سبب شد باراک اوباما این موضوع را یکی از الویتهای دور دوم ریاست جمهوری خود اعلام کند که یک ماه بعد از حادثه نیوتن آغاز شد.

در آن حادثه جوانی بیست ساله با اسلحه سنگینی که مادرش به طور قانونی خریده بود به مدرسه ای ابتدایی رفت و به کارکنان و شاگردان مدرسه شلیک کرد. او مادرش را هم به ضرب گلوله کشت.

کنگره آمریکا در ماه جاری میلادی وضع قوانین تازه ای را برای کنترل اسلحه آغاز خواهد کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا هم دوشنبه آینده(۱۹ فروردین) به کانتیکت سفر خواهد کرد تا به گفته برخی کارشناسان نمایندگان کنگره تحت فشار بگذارد چرا که به نظر می رسد طرح پیشنهادی او به کنگره با موانعی روبرو شده است.

طرفداران آزادی اسلحه در آمریکا می‌گویند که محدودیتهای قانونی تاثیری بر حوادثی مانند مدرسه ابتدایی نیوتن ندارد، اما باراک اوباما و طرفداران قانون کنترل اسلحه می‌گویند این ضوابط برای جلوگیری از شیوع خشونت مسلحانه ضروری است.

مطالب مرتبط