مراکز کمک غذایی سازمان ملل در غزه بسته شد

Image caption خبرنگاران می‌گویند تعلیق کمک‌های غذایی فشار بیشتری بر مردم غزه می‌آورد.

سازمان ملل متحد می‌گوید مراکز توزیع مواد غذایی خود را در نوار غزه مؤقتاْ تعطیل کرده است. این تعطیلی مؤقت در پی تظاهراتی در اعتراض به کاهش کمک‌ها صورت گرفته است.

آژانس کار و امداد سازمان ملل متحد (آنروا Unrwa) اعلام کرد تا زمانی که تضمین امنیتی برای اموال و پرسنل مراکز این نهاد فراهم نشود این مراکز بسته خواهند ماند.

آنروا برای حدود هشت‌صد هزار نفر در غزه امدادرسانی می‌کند.

این آژانس، در غزه مدرسه و درمانگاه دارد و به اغلب یک میلیون و هفت صد هزار نفر ساکن نوار غزه کمک‌های غذایی می‌کند، ولی اعلام کرده با کسر بودجه دست و پنجه نرم می‌کند.

مرزهای این منطقه تحت کنترل اسراییل و مصر است و خبرنگاران می‌گویند تعلیق کمک‌های غذایی فشار بیشتری بر مردم غزه می‌آورد.

آژانس کار و امداد در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله به یکی از ساختمان‌های این مرکز «تنش چشم‌گیر و شدیدی در زنجیره تظاهراتی بود که طی هفته‌ گذشته صورت گرفته است».

رابرت ترنر، مسئول این آژانس در غزه در بیانیه‌ای نوشت «ما کاملاْ تأثیر تصمیم خود را برای تعلیق کمک‌های نقدی بر برخی از افراد ذی‌نفع می‌فهمیم. آن‌چه امروز روی داد غیرقابل قبول است. این وضعیت می‌توانست به آسانی چندین تن از کارمندان آژانس و تظاهرات‌کنندگان را به طور جدی مجروح کند. این تنش، به ظاهر بدون برنامه ریزی، سابقه‌ و ضرورتی نداشت».

وی افزود: «مراکز توزیع امداد در نتیجه این حادثه بسته خواهند ماند تا همه گروه‌های مربوط به مراکز آژانس کار و امداد ضمانت بدهند که آن‌ها می‌توانند بدون مشکل به فعالیت خود ادامه دهند».

سامی ابوظهری، یکی از سخن‌گویان حماس که حکومت را در غزه به دست دارد گفت حماس هرگونه خشونت علیه آژانس کار و امداد محکوم می‌کند اما تصمیم برای بستن این مراکز را «ناموجه» خواند.

وی افزود: «وقتی مسئولان آژانس کار و امداد از مسئولان امنیتی فلسطینی خواستند مداخله کنند، آن‌ها رسیدند و هرج و مرج را متوقف کردند. ما از آژانس می‌خواهیم در تصمیم خود بازنگری کند».

آژانس کار و امداد گفته است حمایت‌های مالی برای برنامه این آژانس در کمک به پناهندگان فلسطینی کفاف پاسخ به فقر فزاینده نیازمندان در این منطقه نمی‌دهد.

این آژانس گفته است با بیش از ۶۷ میلیون دلار کسر بودجه‌ دست و پنجه نرم می‌کند.